10. UIC Dünya Yüksek Hızlı Demiryolu Kongresi Gerçekleştirildi

10. UIC Dünya Yüksek Hızlı Demiryolu Kongresi Gerçekleştirildi

Dünyadaki en önemli yüksek hızlı demiryolu etkinliği olan ve Türkiye’de ilk kez düzenlenen Uluslararası Demiryolları Birliği’nin (UIC) Dünya Yüksek Hızlı Demiryolu Kongresi ve Fuarı’nın 10.su 08-11 Mayıs tarihlerinde, UDH Bakanı Ahmet Arslan’ın katılımıyla TCDD ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Kongreye UDH Bakanı Ahmet Arslan’ın yanı sıra, TCDD Genel Müdürü ve UIC Başkan Yardımcısı İsa Apaydın, UIC Genel Müdürü Jean-Pierre Loubinoux, UIC Başkanı Renato Mazzoncini, bürokratlar, milletvekilleri ve 1000’in üzerinde katılımcı iştirak etti.

30 ayrı ülkeden toplam 150 konuşmacının katıldığı Kongrenin açılış töreninde konuşan UDH Bakanı Ahmet Arslan; Kongreyi, bu coğrafyanın ihtiyaçlarının tespitinde, yüksek hızlı demiryolu teknolojilerinin teknik ve uygulamalarının sürdürülebilir paylaşımında bir platform olarak gördüğünü ve ülkemizi gerçek anlamda demiryolu sektöründe küresel bir oyuncu hatta karar verici hale getirmek adına 15 yıldır gayret ettiklerini dile getirdi.

Bakan Arslan, TCDD’nin UIC’nin hem Avrupa hem de Ortadoğu Bölgesel Kurulunun önde gelen üyesi olmasının çok önemli olduğunu söyledi.

TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın ise konuşmasında, “Bu önemli kongrenin bu coğrafyada ilk kez ev sahipliğimizde Türkiye’de düzenleniyor olması bizim için büyük bir onur kaynağıdır. Ülkemizde başarılı bir şekilde uygulanan yüksek hızlı demiryolu işletmeciliğinin tüm komşu ülkelere örnek olduğuna memnuniyetle şahit oluyoruz.” diye konuştu.

Kongre kapsamında dünyadaki demiryolu sistemlerindeki gelişmelerin sergilendiği ticari bir fuar da düzenlendi.