1970’Lİ YILLARIN AYAKKABILARINI YAŞATIYOR

Şimdi gözünüzü kapatıp, 1970’li yılların şık İstanbul beyefendilerini hayal edin… Ya da aynı dönemin Hollwood starları arasında yer alan Paul Newman ve Rock Hudson gibi stilleriyle dikkat çeken isimlerini… O yıllara damgasını vuran farklı bir tarz vardı. Takım elbiseler, birbirinden şık deri ayakkabılarla kombine edilirdi. Bu nostaljik ayakkabıların modası da asla geçmezdi. İstanbul’un en popüler, el yapımı deri ayakkabı ustası Ramadan Deral, bu geleneği 1964 yılından beri sürdürüyor. Türkiye’nin yanı sıra İngiltere, İtalya ve ABD’ye de el yapımı birbirinden özel ayakkabılar tasarlayan Deral ile Kadıköy’deki atölyesinde bu serüvenin nasıl başladığı hakkında konuştuk.

Makedonya doğumlu olan Ramadan Deral, 1964 yılından bu yana kişiye özel, el yapımı deri ayakkabılar tasarlıyor. O dönemin en ünlü ayakkabı ustaları arasında yer alan Onnik Balıkçıoğlu ve Yorgo Mitakidis tarafından yetiştirilen Deral, sayacı ustalığı, tasarımcılık ve modelcilik olmak üzere 3 farklı uzmanlık alanına sahip. Deral’i diğer ayakkabı tasarımcılarından ayıran en büyük özellik de bu… Deral, “Bir müşterim geldi ve bana hayalindeki botu anlattı. Önümde herhangi bir çizim ya da model yoktu. Olmayan bir şeyi var edebilmek için modeli tasarlayıp, kalıbını çıkartabilmeniz gerekiyor.” diyor. 1968 yılından bu yana Gençler Kundura markasıyla 39-50 numara arasında değişen ayakkabılar dizayn eden Ramadan Deral’in tasarımlarına sahip olmak için yapmanız gereken tek şey hayalinizdeki ayakkabıyı Deral’e en ince ayrıntısına kadar anlatmak… Deral’in hedef kitlesi arasında iş, siyaset ve sanat dünyasının en seçkin isimleri bulunuyor. Ünlü İtalyan tasarımcı Gianni Fontana’nın nisan ayında İstanbul’a geldiğinde Deral’i de ziyaret etmiş olması, Deral’in ününün yurtdışına açılmış olduğunun en önemli göstergesi… Deral’e İngiltere, Amerika ve İtalya gibi ülkelerden sipariş veren ünlü isimler de yer alıyor.

Tasarımlara ruhunu katıyor
Bugüne kadar yanında çalışan 15 kişiyi ayakkabı ustası olarak yetiştiren Ramadan Deral’in Kadıköy’deki atölyesine konuk olduk. Son derece titiz bir çalışma prensibine sahip olan Deral’e çalışanlarına verdiği en önemli tavsiyeyi sorduk. Deral, bu soruya “Benden bu zanaatı öğrenmek isteyen çalışanlarıma verdiğim en önemli tavsiye, ayakkabıya ruh verebilmeyi öğrenmeleridir. Bir ayakkabıya can verirken, ruh da katabilirseniz kimse sizin elinize su dökemez. Çoğu kişi siyah ya da kahverengi gibi geleneksel renkleri tercih ediyor. Ben daha çok yeşil, lacivert, sarı gibi canlı renklere yöneliyorum. Müşteriler bu tonları görünce koyu renklerden vazgeçip, renkli ayakkabı siparişinde bulunuyor. Ayakkabı modelini tasarladıktan sonra ayakkabının üzerindeki dikişleri netleştirmek gerekiyor. Burada unutulmaması gereken en önemli şey ise tasarımın detaylarla güzelleşiyor olması. Ayakkabının tasarımı da makyajı da yerinde olmalı. Atölyeye bir ressam geldi. Bazı günler vitrine baktığını, ayakkabı renklerinden ilham alıp, resim yaptığını söyledi. Bu tarz tepkiler almak beni çok mutlu ediyor.” yanıtını veriyor. Modacı Faruk Saraç’ın Atatürk’ün kıyafetlerinden oluşan Sarı Zeybek defilesinde kullanılan ayakkabılar da Deral’in imzasını taşıyor. …

Sırada kadın ayakkabısı var
Ramadan Deral’in kişiye özel ayakkabıları 400-1000 TL arasında değişiyor. Butik hizmet verdikleri için ayda en fazla 100 ayakkabı tasarlayan Ramadan Deral, bir ayakkabıyı yaklaşık 10 günde teslim ediyor. Şu anda Deral’in Kadıköy’deki atölyesinin vitrininde 45 farklı model bulunsa da aslında model sayısı 200’ün üstünde… Deral, neden ağırlıklı olarak 1970’li yılların ayakkabı modellerini tercih ettiği hakkında ise şu yorumda bulunuyor: “O dönemde moda anlayışı da kullanılan malzemeler de çok daha estetik ve kaliteliydi. Bugün ise her şey fabrikasyon ve birbirinin benzeri. Daha farklı bir çizgiye sahip olmak istediğim için 1970’li yıllarda popüler olan ayakkabı modellerine farklı bir yorum katıyorum. Normal derinin yanı sıra çok özel modellerde vatoz derisi, yılan derisi ve timsah derisi de kullanabiliyorum. İlhamın ne zaman geleceği belli olmuyor. Ortaya bir anda bambaşka bir tasarıma sahip modeller çıkabiliyor.” 3 ay önce kadın ayakkabısı tasarlamaya başladığını da dile getiren Deral, “Kadın ayakkabısında modern ve günümüz kadınına hitap eden bir çizgiye sahip olacağız. Koleksiyonda yer alacak modeller 1 yıl içinde şekillenecek. Şu an tasarım aşamasındayız.” diyor.