2. Uluslararası İslâm Sanatları Yarışması Düzenlendi

2. Uluslararası İslâm Sanatları Yarışması Düzenlendi

Hat, tezhip, minyatür ve çini gibi başlıca İslâm sanatlarının uluslararası mecrada daha iyi tanınmasına katkıda bulunmak amacıyla düzenlenen Uluslararası İslâm Sanatları Yarışması’nın ikincisi, Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirildi. Yarışmaya Türkiye’den ve farklı ülkelerden 117 nitelikli eser katıldı.

Yarışmada dereceye girenlere ödülleri, 7 Aralık 2018 tarihinde, Hazreti Mevlana’nın 745. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri kapsamında, düzenlenecek törenle verilecek. Eserler hafta boyunca Büyükşehir Belediyesi Mevlana Kültür Merkezi’nde sergilenecek. Yarışmanın ileriki yıllarında, dereceye giren eserler uluslararası bir müzede daimî olarak sergilenecek.

Üçüncü Uluslararası İslâm Sanatları Yarışması da 2019 yılının ilk aylarında ilan edilerek, ödülleri 2020 yılında verilecek.

Yarışmanın Jüri Üyeleri

Uluslararası camiada tanınan ve alanlarında son derece deneyimli isimlerin yer aldığı jüri üyeleri şöyle: Ali Toy (Hat), Davut Bektaş (Hat), Fatih Özkafa (Hat), Fatma Özçay (Tezhip), Gülçin Anmaç (Minyatür), Güvenç Güven (Çini), Levent Kum (Çini), Nilüfer Kurfeyz (Tezhip) ve Konya Büyükşehir Belediyesi’ni Temsilen Ahmet Köseoğlu.