2014 BALKON VE KAT BAHÇESİ YILI OLACAK

İstanbul gibi büyük şehirlerde bahçeli yaşamın sınırlı kalması insanları son dönemde geniş balkonlu kat bahçeli projelere yönlendiriyor. Yeni imar yönetmeliğiyle 2014 kat bahçesi ve balkon yılı olacak…

Dünyanın hemen her yerinde insanlar yeşil alanların bol olduğu, bahçeli evlerde yaşamayı tercih ediyorlar. Ancak Türkiye’de özellikle de büyük şehirlerde bahçeli ev sayısı yok denecek kadar az. Olanların fiyatları da herkesin ulaşabileceği bir seviyede değil…

İstanbul, Ankara, İzmir gibi yapılaşmanın yoğun olduğu büyük kentlerde insanlar nefes alabilecekleri minik bir bahçe ya da geniş bir balkon hayal ediyorlar. Son dönemde üretilen konut projelerinde de insanların bu istekleri dikkate alınarak tasarlanıyor.

Balkonlar geri geldi
Kentsel dönüşüm çalışmalarının, şehirleşme çalışmalarının hız kazandığı bir dönemde insanların taleplerinin de etkisiyle bu trende destek veren bir yönetmelik geçtiğimiz yılın son aylarında hayata geçti. İmar yönetmelikleri nedeniyle son yıllarda neredeyse yok denecek kadar azalan balkonlar yeniden gündeme geliyor. Alanlar Tip İmar Yönetmeliği, balkonları ve kat bahçelerini imar dışında tutarak balkonlu ev sayısını yaygınlaştıracak.

Rahat nefes alınacak
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanıp uygulamaya konulan yeni yönetmelikle balkonlu binalar geri gelecek ve insanların rahat nefes alabilecekleri alanlar oluşturulacak.

Yaşanan bu gelişmeyi yorumlayan Gayrimenkul Hukuku Enstitüsü Başkanı Avukat Ali Yüksel, yeni yönetmelikle balkonlu evlere geri dönüş döneminin başlayacağını söylüyor. Yüksel, “Önceki yönetmelik balkonu dairenin metrekaresine sayıyordu. Şimdi balkon dairenin metrekaresi dışında tutuluyor. Bu da balkon ve kat bahçeli projelerin önümüzdeki dönemde daha çok yapılacağı anlamına geliyor.” diyor.