2015’İN DEKORASYON TRENDLERİ

2015’İN DEKORASYON TRENDLERİ

Evimize, işyerimize hayat vermenin en iyi yoludur dekorasyon. Bir evin dekorasyonu, içinde yaşayan insanların kişiliklerini de ortaya koyması bakımından önem taşıyor.

Her yıl değişim gösteren dekorasyon modasında yeni yılda dört farklı trend hâkim olacak. İşte bu trendler:

EKOLOJİK
Ekolojik ham malzemeler, doğal renkler, toprak rengi, taş rengi bu yılın öne çıkan dekorasyon öğeleri… Doğanın ve çevrenin bozulmaması için daha duyarlı hale gelen insanlar bu tarzın en iyi takipçileri… Bu trendin takipçileri dekorasyonda ekolojik malzemeleri tercih ederken renk seçiminde de natürel renkleri tercih ediyorlar. Masif sehpalar, çiçek, kelebek gibi doğayı hatırlatan desenler bu tarzın öne çıkan unsurlarından.

VİNTAGE
Vintage; doğal, hafif eskitilmiş görünümlü mobilyaların hâkim olduğu bir tarz. Fransız country tarzı da bu akımın en güzel yansıtıcısı. Mobilyalarda mavi, lavanta rengi, yeşil, sarı gibi renklerde kumaşlar tercih ediliyor. Desen seçimlerinde ise pötikare, çiçekli ya da çizgili desenler öne çıkıyor. Bu akım ile dekore edilen evlerde sade koltukların yanına çiçek desenli berjerler, puflar kullanılarak tarzın cıvıl cıvıl havası evlere taşınıyor. Ayrıca perdelerde koltuklar ile aynı çiçek desenlerinin kullanılması da evlerin çiçek bahçesine dönüşmesini sağlıyor.

DİJİTAL
Teknolojinin gelişmesi ile birlikte dijital yaşamın etkileri dekorasyona da yansımaya başladı. Teknolojiyi olmazsa olmaz gören gençlerin dijital tarzın yakın takipçileri arasında olduğunu belirtelim. Bu akımdan etkilenenler piksel desenli koltuklar, puflar kullanıp evlerine renk katabilirler.

ETNİK
Dünya küreselleştikçe etnik unsurlar kıymetleniyor. Afrika tarzı denilen renkli, etnik desenlerin 2015 yılında dekorasyonlarda sıkça kullanılması bekleniyor. Etnik tarzın en önemli özelliği basit olması… Bu tarzda Japonya’dan gelen bir yelpazeyi ya da çay takımını evinizin dekorasyonunda kullanabilir ve etnik bir hava yaratabilirsiniz. Ya da Hindistan’ın çok renkli yaşam biçimini renkli örtülerle, yastıklarla evinizin salonuna veya yatak odanıza taşıyabilirsiniz.