2019 Yılı Dev Projelerin Yılı Olacak

2019 Yılı Dev Projelerin Yılı Olacak

2023 hedeflerimiz doğrultusunda attığımız her adım, bizi büyük ve güçlü Türkiye idealine biraz daha yaklaştırıyor. Bu çerçevede; Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Osmangazi Köprüsü, Avrasya Tüneli, İstanbul Havalimanı, Marmaray, Bakü-Tiflis Kars Demiryolu Hattı, Yüksek Hızlı Tren Hatları, Bölünmüş Yollar, Otoyollar, Havalimanları, Yat Limanları gibi nice projeyi Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak gerçekleştirdik.

16 yıllık süreçte 537 milyar liranın üzerinde yatırım yapmış bulunuyoruz. Bu yıl içerisinde de bundan önceki yıllarda olduğu gibi birbirinden önemli büyük projeler başlattık, hayata geçirdik. Türkiye’nin geleceği için planladığımız dev projeleri hizmete verdik.

2019 yılı da dev projelerin yılı olacaktır. Ülkemizin en önemli şehirlerinden İstanbul, Bursa ve İzmir’i birbirine bağlayacak İzmir-Gebze Otoyolu’nun tamamını bu yıl içerisinde hizmete vereceğiz. Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Demiryolu hattı inşasını 2019 yılı sonunda tamamlamak için çalışmaları yoğun bir şekilde sürdürüyoruz. İstanbul Banliyö Hattı’nı da bu yıl hizmete veriyoruz. Kanal İstanbul ve Üç Katlı Büyük İstanbul Tüneli’nin ihalelerine de 2019 yılında çıkıyoruz. Ankara’dan Afyonkarahisar, Manisa ve İzmir’e gidecek hattın çalışmaları hızla sürüyor. Polatlı-Afyonkarahisar-Uşak kesimini 2020, Uşak-Manisa-İzmir kesiminin inşasını ise 2021 yılında tamamlamayı planlıyoruz.

Hedefimiz belli: 2023 yılı hedeflerimize başarıyla ulaşarak ülkemizi hak ettiği yere taşımak!

2019 yılı da bizi 2023 yılı hedeflerimize taşıyacak önemli bir yıl olacak.

İyi yolculuklar….

Cahit TURHAN

ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANI