2019 Yılının Teknolojik Ürünleri

2019 Yılının Teknolojik Ürünleri

Hiç durmadan gelişen teknoloji dünyasının 2019 yılında nasıl şekilleneceği ile ilgili öngörüler şekillendi. Buna göre; 5G internetin başı çekeceği gelişmeler; chatbotsların yaygınlaşması, katlanabilir akıllı mobil cihazların tanıtılması, çevre dostu arabaların daha çok hayatımıza girmesi ile devam edecek gibi görünüyor.

Detayları ile işte teknolojinin 2019’deki gelişimi…

5G MOBİL UYGULAMALAR
Şu an kullandığımız 4G LTE ağından çok daha hızlı hizmet vermesi beklenen 5G teknolojisini yakın zamanda her yerde görmeye başlayacağız. 2019 yılında 5G uygulamaları dünyanın bazı gelişmiş ülkelerinde yer bulacak. 2019 yılı sonunda ise 5G destekli cihazların tanıtılması bekleniyor. Ancak tüm temel şebekelerin 5G’ye yönelik servisleri ise 2021 yılında hayatımızda olacak.

KATLANABİLİR AKILLI TELEFONLAR

Samsung ve Huawei adeta dünyanın ilk katlanabilir akıllı telefonunu piyasaya sürme yarışına girmiş durumdalar. Xiaomi, Oppo ve LG de bu akıma katılmaya hazırlanıyor. Samsung’un ilk katlanabilir akıllı telefonunu 7 Ocak 2019’da San Francisco’da düzenlenecek olan Samsung Geliştirici Konferansı’nda tanıtması bekleniyor. Katlanabilir akıllı telefonların ekranlarını yapıştırmak için optik yapıştırıcılar kullanılacak. Bu yapıştırıcılar hareketli parçalara üstün mukavemet ve dayanıklılık kattığı gibi, ekran panellerinin optik netliğini ve görüntü kalitesini de arttırıyor

AKILLI SAAT

Apple Watch ve Samsung Gear gibi modellerin boy gösterdiği akıllı saat pazarı 2019’da daha da rekabete açık hale gelecek. Alman otomotiv devi BMW, saat üreticisi Fossil’in desteğiyle akıllı saat pazarına merhaba diyecek. BMW saatlerin tasarımında da söz sahibi olacak. Saatler Fossil’in önemli mağazalarının yanı sıra 4 bin BMW bayisinde satılacak. BMW Fossil tarafından üretilen ilk akıllı saatlerini 2019’un mart ayında Baselworld fuarında sergileyecek. BMW ve Fossil arasındaki anlaşma ise 2023’e kadar devam edecek.

CHATBOTS
Yapay zekâ formlarının hayatlarımıza girmesi şeklinde tanımlayabileceğimiz Chatbotslar, yakın zamanda telefon ve bilgisayarları kullanma biçimimizi kesin olarak değiştirecek. Chatbotslar, gelecekte kullanıcıların söylediklerini çok kısa sürede analiz edecek ve kullanıcıların isteklerini yerine getirmek için onları yönlendirecek.

SOSYAL MEDYA AĞI

Sosyal medya firmaları kendi servislerini diğer servislerle daha çok entegre etmeye başlayacaklar. Sosyal medya uygulamaları; kitleleriyle daha fazla kullanıcı verilerini paylaşmaya ve üçüncü taraf uygulamalarla da daha sorunsuz bir deneyim oluşturma çalışmalarını sürdürüyor. Bu da sosyal medya şirketlerinin hâkimiyetlerini korumalarına, kullanıcılar hakkında daha fazla bilgi edinmelerine ve daha küçük web siteleri ve uygulamalar için daha iyi hizmetler sunmalarına yardımcı olacak.

ELEKTRİKLİ OTOMOBİL

Genelde küçük otomobiller veya lüks modeller için kullanılan elektrikli otomobil teknolojisi, geçtiğimiz yıl SUV modellerinde de karşımıza çıkmaya başladı. Jaguar, Audi ve BMW gibi markalar ise bu trendi görerek 2019 model elektrikli SUV modelleri üretiyor. Jaguar I-Pace, Audi e-tron, Mercedes EQ, Volvo XC40, BMW iX3, Hyundai Kona Electric, Ford Mach 1, Tesla Model Y, Byton M-Byte ve Volkswagen I.D. Crozz gibi modeller elektrik ve şıklığın timsali olarak kullanıcıların karşısına çıkacak.