2020 Yılı Kanal İstanbul’un Yılı Olacak

2020 Yılı Kanal İstanbul’un Yılı Olacak

Göreve geldiğimiz ilk günden bu yana Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Hükümetimiz tarafından belirlenen hedeflerimiz doğrultusunda önemli projeler hayata geçirdik.

Büyük ve güçlü Türkiye hedefimiz çerçevesinde gerçekleştirilen yatırım ve projelerin birçoğu; Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Osmangazi Köprüsü, Avrasya Tüneli, İstanbul Havalimanı, Marmaray, Bakü-Tiflis Kars Demiryolu hattı, Yüksek Hızlı Tren Hatları, bölünmüş yollar, otoyollar, havalimanları, yat limanları gibi nice projeyi Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak gerçekleştirdik. 17 yıllık süreçte 757 milyar liranın üzerinde yatırım yapmış bulunuyoruz. 2019 yılında da bundan önceki yıllarda olduğu gibi birbirinden önemli büyük projelerimizi başlattık, hayata geçirdik. Türkiye’nin geleceği için planladığımız dev projeleri hizmete verdik.

2020 yılında da dev bir projemizi daha; yani Kanal İstanbul’u hayata geçireceğiz. Bu proje ile İstanbul Boğazı’nın gemi trafik yükünü azaltmakla kalmayacağız. İstanbul Boğazı’nda tehlikeli madde taşıyan gemilerden dolayı oluşabilecek riskleri de minimize edeceğiz. Ayrıca İstanbul Boğazı’ndan beklemeden geçmek istemeyen gemi ve tankerler için de bir alternatif oluşturmuş olacağız. Uluslararası yük taşıyan gemiler, ücreti karşılığında Kanal İstanbul’u kullanabilecek. Bir haftayı bulan bekleme nedeniyle oluşabilecek maddi yüklerden de kurtulmuş olacaklar. Özellikle dünya ticaretinin doğuya kayması nedeniyle boğazları kullanan gemi sayısında yakın dönemde önemli artış yaşanacak. Hatta 20 yıl içerisinde İstanbul Boğazı’nı kullanacak gemi sayısının 70 bini bulması bekleniyor. Kısacası Kanal İstanbul, sadece bugünün değil yarının da projesidir. Kanal İstanbul, İstanbul Boğazı’nı kazalardan kurtaracak projedir. 2020 yılı da Kanal İstanbul’un yılı olacaktır.

İyi yolculuklar…

M. Cahit TURHAN

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı