2023’E YAKLAŞIRKEN…

Türkiye, tüm kurum ve kuruluşlarıyla Cumhuriyetimizin 100. yılı olan 2023 yılına kilitlenmiş durumda.

Dünyanın ekonomide ve demiryolu sektöründe ilk on ülkesi arasına girmeyi hedefleyen Türkiye, sağlıklı, dengeli bir ulaşım sisteminin olmazsa olmaz koşulu olan ileri demiryolu sektörüne ulaşmak için büyük bir çaba gösteriyor.

Bu bağlamda 2023 yılında: 3.500 km yüksek hızlı, 8.500 km hızlı ve 1.000 km konvansiyonel olmak üzere 13 bin km demiryolu yaparak demiryolu ağının 25 bin km’ye ulaştırılması; konvansiyonel hatların yenilenerek, elektrikli ve sinyalli hale getirilmesi; milli trenler üretilmesi, milli sinyal sistemi ve lojistik merkezler kurulması; demiryolu sektörünün serbestleştirilmesi; üretim merkezlerinin iltisak hattı ile ana demiryolu ağına bağlanması; tüm ulaşım sistemlerinin birbirini bütünleyecek şekilde lojistik merkezleri kurulması hedefleri doğrultusunda yatırımlar büyük bir kararlılıkla sürdürülüyor.

Bu hedeflerimize uygun olarak bugüne kadar yüzlerce proje hayata geçirdik. Bunlardan bazıları; 1213 km yüksek hızlı demiryolu hattını inşa ederek hizmete sunduk. Konvansiyonel hatlarımızın tamamına yakınını yenileyerek, tren hızlarını, konforunu artırdık. Milli trenlerimizin tasarımına ve milli sinyal sisteminin testlerine başladık. Demiryolu Sektörünün Serbestleştirilmesi Kanunu’nu çıkardık. 7 adet lojistik merkezi hayata geçirdik.

Tüm bu projelerimizle aslında yepyeni bir Türkiye inşa ediliyor.

Yapım maliyeti ucuz, kullanım ömrü uzun, petrole bağımlı olmayan, çevre dostu demiryolu sektörünün dünya standartlarına ulaşmasıyla; iç ve dış turizm gelişmekte, ekonomik, sosyal ve kültürel hayat dinamikleşmekte, rekabet gücümüz artmakta, Avrupa ile Asya, Ortadoğu arasında oluşan uluslararası demiryolu koridoru ile stratejik önemimiz pekişmekte, enerji ve döviz tasarrufu sağlanmakta, istihdam artmaktadır.

Yapılan bu çalışmaların en kısa zamanda halkımızın kullanımına sunulmasını temenni eder, iyi yolculuklar dilerim…