24 Kasım; Öğretmenlerimizin Günü…

24 Kasım; Öğretmenlerimizin Günü…

24 Kasım;

Öğretmenlerimizin Günü…

“Her gelen treni yeni bir ümitle beklemeli” diyor, şair Necati Cumalı.

Trenlerin taşıdığı umutlar, hayaller bizim gelecekle olan bağımızın ifadesi sanki. Okullar da vagon benzeri sınıflarında çocuklarımızı geleceğe taşıyor, bir makinist gibi sınıfları yöneten öğretmenlerimizin ellerinde. Üzerinde öğretmenlerinden izler taşıyan öğrenciler, ülkelerinde ve dünyada güzel izler bırakıyor. İz bırakan öğretmenler unutulmuyor. Hepimizin anılarında canlı kalan öğretmen hatıraları vardır. Sanki hayat boyu yanı başımızdaymışçasına hissederiz bizde iz bırakan öğretmenlerimizi. Uzaklardan gelen bir tren yolcusunu karşılar gibi karşılarız buluştuğumuzda. Bizim için pusula, harita gibidir onlar. Yolumuzu, yolculuğumuzu güzelleştiren.

Eğitim de tren yolculukları gibi kendimize, hayata yaptığımız bir yolculuksa öğretmen o yolculuğun huzurlu, güvenli ve rahat geçmesini sağlayan lokomotifi; makas değişimlerini, durup kalkacağı istasyonları hesaplayan makinistidir. Öyle ki, bir öğretmen lokomotif olmayı kabul ettiğinde bütün öğrenciler vagon olmaya can atarlar. İşte o zaman merak, heyecan ve zevkle gerçekleşir öğrenim.

Ülkemin öğretmenlerine duyduğum sonsuz saygı ve inançla başta Anadolu’muzu demir ağlarla ören Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, “bir çocuğun insan olma yolculuğu”nun lokomotifi olan tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutluyorum. Çocukların yüreklerinde iz bırakabilmek umuduyla…

 Ziya SELÇUK

Millî Eğitim Bakanı