3. Havalimanı Ülkemize Değer Katacak

3. Havalimanı Ülkemize Değer Katacak

İstanbul Yeni Havalimanı’nın açılışına sayılı günlerimiz kaldı. Geçtiğimiz günlerde incelemelerde bulunduğumuz projede yüzde 95 oranında gerçekleşme sağladık.

Biliyorsunuz ki, ‘Türkiye, bu büyüklükte bir havalimanını yapamaz’ dediler, hatta engellemeye çalıştılar. Ama hiçbir şekilde engelleyemediler ve artık hizmete açılması için gün saymaya başladı. İnşallah Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleri ile Cumhuriyetimizin kuruluşunun 95. yıldönümünde insanımızın ve dünyanın hizmetine sunacağız.

Yeni Havalimanı’ndan 300’den fazla destinasyona uçuş yapılacak ve Yeni Havalimanı dünyanın en büyük hub’larından biri olacak. Yeni Havalimanı 6 adet bağımsız pist ile yine 200 futbol sahası büyüklüğünde bir terminalden oluşuyor. 114 uçak aynı anda terminale yanaşabilecek, 143 köprü uçaklara hizmet verecek.

Bu proje, özellikle ticari noktada da büyük öneme sahip olacak. Kargo hizmeti verecek alanı, 240 futbol sahası büyüklüğüne denk olarak tam tamına 1 milyon 400 bin metrekare büyüklüğünde inşa edildi. Havalimanının kargo kapasitesi ise yıllık 5,5 milyon ton seviyesinde olacak. Açıldığı ilk yıl, 1 milyon tondan fazla kargo işlemi yapılabilecek.

İstanbul Yeni Havalimanı sadece İstanbul’a değil ekonomimize ve ülkemize çok büyük bir değer katacak.

Cahit TURHAN
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı