30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI’NI GURURLA KUTLUYORUZ

Her aşaması vatanseverlik ve kahramanlık destanlarıyla dolu Milli Kurtuluş Savaşımızı tarihte eşi benzeri görülmemiş bir zaferle taçlandıran 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın bu yıl 92’inci yıldönümünü kutluyoruz.

Atatürk ve silah arkadaşlarının, cesaret, akıl ve vatanseverlik ile destan yazdığı milli mücadelemiz; dönemin şartları içerisinde askeri birliklerimizden sayıca ve cephane olarak kat be kat üstün olan ordular karşısında kazanılmış olan bir kahramanlığın zaferidir. 92 yıl önce vatan sevgisi ve üstün cesaret ile milletini ve ülkesini kanının son damlasına kadar koruyan Türk askerinin kazandığı bu zafer, Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atılmasındaki en önemli etkenlerden biridir.

Zaferin ilk kutlandığı tarih
30 Ağustos 1922’de kazanılan Büyük Zafer, ilk defa 30 Ağustos 1923 tarihinde Ankara, İzmir, Kahramanmaraş, Afyonkarahisar ve Denizli’de kutlanmıştır. Ancak resmi olarak Zafer Bayramı ilan edilmesi 1935 yılının mayıs ayında olmuştur.

“Zafer, ‘zafer benimdir’ diyebilenindir”
Milli birlik ve beraberlik ruhunu içinde hisseden on binlerin ‘olmaz’ denileni başardığı, tarihimizin en önemli günü olan 30 Ağustos için Atatürk, “Zafer, ‘zafer benimdir’ diyebilenindir. Başarı ise ‘başaracağım’ diye başlayarak sonunda ‘başardım’ diyebilenindir.” sözleriyle zafere olan sarsılmaz inancını belirtmiştir.

Örnek bir zafer
Tarihimizin en önemli dönüm noktalarından biri olan bu zafer, aynı zamanda yalnızca Türk milletinin değil tüm ezilmiş halkların hatta tüm insanlığın özgürlüğe, kurtuluşa ve onuruyla yaşama kararlılığına yönelişinin ve tüm uluslara örnek olacak tarihi bir adımın bayramı olmasıyla ayrıca özel bir zaferdir.

Dünyada büyük yankı uyandırdı
Hindistan ve Hindistan Bağımsızlık Hareketi’nin siyasi ve ruhani lideri Mahatma Gandhi, Türk ulusunun Büyük Zaferi ile ilgili şu sözleri söylemiştir: “Türkiye orduları bir devir kapatmıştır. Şimdi mazlum ve tutsak devletler ve uluslar artık vazgeçilmez bir reçeteye sahiptirler. Mustafa Kemal’in utkusu tüm dünya için özgürlük ve bağımsızlık sancağıdır.”