4.5G’Lİ EN HIZLI TELEFONLAR

Bugüne dek kullandığımız üçüncü nesil iletişimin (3G) 10 katı hıza erişim sağlayan 4.5G, 1 Nisan’da ülkemizde kullanıma girdi. Artık birçok mesajlaşma uygulamasının desteklediği görüntülü görüşmede görüntü ve ses kalitesi artarken, kesinti yaşanmayacak.

Bunun yanı sıra, internetten izlenen videolar daha yüksek çözünürlükte izlenebilecek. Full HD’nin dört katı çözünürlüğe sahip olan 4K videolar dahi cep telefonunda oynatılabilecek.

4.5G’ye geçmek için uyumlu bir cihaz ve SIM kart kullanmak gerekiyor. Tercih edeceğiniz cihazın desteklediği hız da alacağınız performansı etkiliyor. Bu verileri de göz önünde bulundurarak üreticilerin 4.5G destekli en üst modellerini bir araya getirdik.

İPHONE 6S PLUS
Önceki nesil ile ulaştığı en büyük ekran boyutu olan 5,5 inçi koruyan Apple, Full HD çözünürlüğe sahip. 6S Plus’ın bir bilgisayar performansı verdiğini söyleyebileceğimiz A9 işlemcisi, önceki modele göre genel performansta yüzde 70, grafik performansında da yüzde 90 artış sağlıyor. Ekrandaki dokunuşlara göre farklı işlemler yapabileceğiniz 3D Touch özelliği de bu telefonla karşımıza çıkıyor. Sağlam alüminyum alaşımlı kasasının arka yüzünde 12 MP’lik bir kamera mevcut. Bununla Full HD çözünürlükte 120 fps hızındaki ağır çekim videoların yanı sıra, 4K çözünürlükte 30 fps hızında video çekmek mümkün. Cat6 desteği ile 300 Mbps mobil bağlantı hızına erişebilen telefon, gümüş ve uzay grisine ek olarak altın ve roze altın renklerinde satılıyor.

 

HTC 10
Özellikle tasarıma önem veren Tayvan merkezli üreticinin en yeni telefonu, ışıktan aldığı ilhamla kenarları eğik kesimli tasarlamış. Gövdenin ön yüzü tamamen cam, kalanı ise tek parça metal… 5,2 inç büyüklüğünde 4K çözünürlüklü bir ekrana sahip olan HTC 10, Qualcomm’un Snapdragon 820 işlemcisini kullanıyor. Böylece hızlı şarjın yanı sıra, sanal gerçeklik özellikleri de taşıyor. 4 GB belleğe ve 64 GB depolama alanına sahip cihaza bellek kartı ile 200 GB alan eklenebiliyor. 12 MP’lik kamera, otomatik odaklamada lazer kullanarak son derece hızlı çekim imkânı sunarken, geniş açılı objektifiyle kadraj rahatlığı sağlıyor. 4K video ve optik görüntü sabitleme özellikleri de çarpıcı. Cat 9 özelliği telefonun en yüksek hızda (450 Mbps/sn) mobil iletişim kurabilmesini sağlıyor. HTC 10, siyah, gri ve altın renklerinde satışa çıkacak.

 

LG G5
Farklı bir telefon kullanmak isteyenler, LG’nin en yeni nesil modelini mutlaka incelemeli. ‘Arkadaş’ adlı modüller eklenerek farklı özellikler kazanabilen bir telefon olan G5, piyasaya çıkan ilk modüler telefon modeli olarak adlandırılabilir. Telefona modüller alt kısımdan ekleniyor. Pilinin değiştirilebilmesinin yanı sıra, 360 derecelik kamera, Bang & Olufsen ile ortak hazırlanan Hi-Fi ses sistemi firmanın ‘Arkadaşlar’ olarak adlandırdığı modüllerden bazıları. Tamamen metal gövdeli ve 5,3 inç 4K çözünürlüklü ekrana sahip olan LG G5, Snapdragon 820 işlemci, 4 GB bellek, 16 MP arka ve 8 MP ön kamera, kart ile 200 GB ek yapılabilen 32 GB depolama alanı gibi özellikler taşıyor. Android 6.0 işletim sistemli ve Cat9 ile en yüksek hızda 4.5G destekleyen telefon, siyah, gri ve altın renklerde satılacak.

 

SAMSUNG GALAXY S7 EDGE
Samsung’un bir süredir yan yüzeyi de ekrana çeviren Edge modellerinin en günceli olan S7 Edge, telefon ekranını her iki yana da şık bir eğimle uzatıyor. Bu yan yüzeyler ana ekran kapalıyken de bilgi vermek ya da kısayollarla çeşitli işlemleri gerçekleştirmek amacıyla kullanılabiliyor. Telefonda 5,5 inçlik 4K çözünürlüklü ekran, dördü 2,3 GHz dördü de 1,6 GHz hızındaki sekiz çekirdekli işlemci, 4 GB bellek, 32 GB depolama alanı ve 200 GB kart desteğinin yanı sıra, 12 MP’lik çift lensli otomatik odaklamalı kamera gibi özellikler mevcut. Bu kamera hareketli panorama çekim, düşük diyafram ve 4K video desteğine sahip. Cat9 ile en yüksek hızda 4.5G destekleyen telefondaki Samsung Knox adlı özel güvenlik çözümü, telefondaki verileri şifreleyebiliyor ve sürekli güncellenerek cihaza koruma sağlıyor. S7 Edge, siyah, gri, beyaz ve altın renk seçeneklerine sahip.

 

HUAWEİ P9
Akıllı telefonlarda kameranın ne kadar önem taşıdığını hepimiz biliyoruz. Her üretici yeni modellerinde kamerasının ne kadar iyi olduğundan bahsediyor ama P9’u bu konuda ayrı tutmak lazım, zira firma çıtayı yükseltmek için dersine çalışmış. P serisinin dördüncü modeli, 5,2 inçlik Full HD ekrana, Kirin 955 sekiz çekirdekli işlemciye, 3 GB belleğe, bellek kartıyla 128 GB artırılabilen 32 GB depolama alanına sahip. Cat6 özellikli telefon, mobil bağlantıda 300 Mbit/sn indirme hızı destekliyor. Arka yüze konumlanan iki adet Leica kamera, 12 MP çözünürlükte ve lazer otomatik odaklama yapabiliyor. Birisi renkli diğeri monokrom çekim yapan kameraların birleşimi, detay, renk ve derinliği artırıyor. Kamera Full HD çözünürlükte 60 fps hızında video kayıt edebiliyor. 8 MP’lik ön kamerasında da lazer otomatik odaklama kullanan P9, sadece gri renkte satılıyor.

 

SONY XPERİA Z5 PREMİUM
Suya dayanıklılık özelliğini bir furyaya dönüştürme başarısını gösteren Xperia serisinin son modeli olan Z5 Premium, 5,5 inçlik geniş ekranında 4K çözünürlük sunuyor. Telefonun 801 ppi’lık (inç kare başına 801 piksel) ekran çözünürlüğü bu sayfalardaki en yükseği. Dolayısıyla görüntü açısından gözle görülür bir fark yaratıyor. Sekiz çekirdekli Snapdragon 810 işlemci, 3 GB bellek, 32 GB depolama alanı ve bellek kartı ile 200 GB ek alan desteği sunan telefonun kamerası 23 MP çözünürlüğe sahip. Firmanın en yeni algılayıcısını kullanan LED flaşlı kamera, optik görüntü sabitleme özelliği taşıyor ve ağır çekim video çekebiliyor. Saniyenin binde üçünde otomatik odaklama yapan Exmor RS algılayıcı, 4K video kayıt edebiliyor. Sony Xperia Z5 Premium, 4.5G için Cat6 desteği sunuyor ve siyah, gri ile altın renklerinde satılıyor.