70 MİLYON YOLCU TAŞINACAK

70 MİLYON YOLCU TAŞINACAK

Yüksek Hızlı Tren (YHT) hatlarının devreye alınması ile birlikte 2023 yılında bu hatlarda taşınacak yolcu sayısının yılda 70 milyon kişi olması bekleniyor.

YHT hatlarının Ankara merkezli olarak inşa ediliyor olmasından dolayı, yılda yaklaşık 30 milyon yolcunun da Ankara merkezli olarak seyahat etmesi bekleniyor.

YHT ile seyahatin artmasıyla birlikte, yolcuların her türlü ihtiyaçlarına cevap vermek üzere YHT garları inşa ediliyor. Genel olarak YHT gar binaları; seyahat edecek yolcuların her türlü ihtiyacını karşılayacak şekilde düzenlenirken, tüm bina ve tesislerde bedensel engelli yolcuların ulaşımını sağlayacak şekilde rampalar ve asansörler gibi düzenlemeler de ihmal edilmiyor.

Örneğin; Ankara YHT Garı; ilk etapta günlük 20 bin ve yakın gelecekte günlük 50 bin yolcuya hizmet verecek şekilde planlandı. Bunun yanı sıra, nüfus yoğunluğu giderek artan batı tarafındaki yolcuların Ankara Gar’a gelmeden hızlı trene binip-inmelerinin sağlanması amacıyla “Batı YHT Garı” inşa edilecek.

Ankara- İstanbul YHT Hattı’nın önemli garlarından birisi olan Eskişehir’de de yıllık 15 milyon yolcu kapasiteli YHT Garı inşa ediliyor.

Ayrıca, Bilecik, Bozüyük, Arifiye, Sapanca, Pamukova, Osmaneli, Elmadağ, Kırıkkale, Yerköy, Yozgat, Sorgun, Akdağmadeni, Yıldızeli, Konya Merkez, İstanbul Sabiha Gökçen Havaalanı, Kartal Mevkii, Söğütlüçeşme, Bursa, Yenişehir, Afyon, Uşak, İzmir, Kayseri, Eşme, Manisa, Salihli, Turgutlu’da YHT Garı inşa edilecek.

Yolcuların her türlü ihtiyaçları dikkate alınarak inşa edilen ve havaalanı standardında olan YHT Garları,  kentlerin cazibe merkezi olmaya aday olacak.