9 ŞUBAT SİGARAYI BIRAKMA GÜNÜ

‘Dünya Sigarayı Bırakma Günü’ olarak kabul edilen 9 Şubat tarihini siz de bir başlangıç kabul edip, sağlıklı yaşama ilk adımı atabilirsiniz.

Anadolu Sağlık Merkezi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Esra Sönmez Duman, sigarayı bırakmanın olumlu etkilerini, “Kalp hızınızın ve kan basıncınızın ilk günden itibaren normale dönmeye başlayacağını, dolaşım ve akciğer fonksiyonlarınızın birkaç haftada düzelme göstereceğini biliyor musunuz? Kalp krizi riskiniz ise ilk 2 yıl içinde göreceli olarak azalacak.” şeklinde anlatıyor.

Duman, bu önemli kararı hayata geçirmek için izleyeceğiniz adımları şöyle sıralıyor: “Sigarayı bırakmak için en önemli kişisel nedenlerinizi yazın. Sigarayı bırakmak için takviminizden bir tarihi işaretleyin ve değiştirmeyin. Sigarayı bırakma sürecinde sizi nelerin beklediğini bilin. Sigara içme isteğinizi tetikleyen sosyal ortamlardan, durumlardan uzak durun. Sigara bırakma tedavisinde etkinliği kanıtlanmış ilaçları kullanmak için uzmanlardan yardım alın. Sakız veya bant şeklindeki nikotin tedavisi bırakmanıza yardımcı olabilir. Aile ve arkadaşlarınızdan sigara içme isteğinizi önlemek için desteklerini isteyin. Bir önceki denemedeki başarısızlık bir sonraki denemede başaramayacağınız anlamına gelmez. Bırakma kararlılığından asla vazgeçmeyin.”