AB Büyükelçileri Turistik Doğu Ekspresi İle Anadolu’yu Keşfetti

AB Büyükelçileri Turistik Doğu Ekspresi İle Anadolu’yu Keşfetti

Avrupa Birliği-Türkiye ulaştırma sektörü işbirliği kapsamında düzenlenen organizasyonla AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Christian Berger, AB ülkelerinin Ankara büyükelçileri ve eşleri, Turistik Doğu Ekspresi ile Ankara’dan Kars’a gitti.

Seyahat sırasında duygularını paylaşan Berger, Türkiye’nin turistik sembolü haline gelen trenle yol boyunca görülen manzara, kar, nehirlerin çok güzel olduğunu belirtti.

Hırvatistan’ın Ankara Büyükelçisi H. Cvitanovic de şunları söyledi: “Daha önce gördüğüm Ani Harabeleri’ni bir kere gördükten sonra unutmak mümkün değil. Türkiye’nin bütün bölgelerini seviyorum, bu bölgenin özel olduğunu düşünüyorum. Kayak merkezinin ve bu bölgenin reklamı daha fazla yapılmalı ki herkes buraları görsün.”

Hollanda’nın Ankara Büyükelçisi M. Kwaasteniet de ilk kez bindiği Turistik Doğu Ekspresi’ndeki yolculuğunu “muhteşem bir deneyim” olarak nitelendirerek, Sivas’ın Divriği ilçesinin çok etkileyici olduğunu söyledi.

Belçika’nın Ankara Büyükelçisi M. Malherbe de bu trenle seyahat imkânı sağladığı için Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile TCDD Taşımacılık AŞ’ye teşekkür etti.

Portekiz’in Ankara Büyükelçisi P. Silva ise Türkiye’nin tarihi zenginliğinden, güzelliğinden ve insanlarının misafirperverliğinden çok etkilendiğini ifade etti.

Berger’in eşi M. Berger ise Turistik Doğu Ekspresi’nin şahane olduğunu belirterek, “Çok güzel bir tren, kesinlikle seyahat edilmeye değer. Manzara çok güzel, herkes ömründe bir defa bu seyahati yapmalı.” değerlendirmesinde bulundu.