ADIYAMAN VE NEMRUT DAĞI

ADIYAMAN VE NEMRUT DAĞI

Nemrut Dağı’na çıktığınızda; 2 bin 206 metre yükseklikte, güneşin doğuşu ve batışının en güzel izlendiği yerde olabilirsiniz bu Eylül’de…

Adıyaman’ın Kâhta İlçesi’ndeki Nemrut Dağı, yamaçlarında hükümdarlık yapmış olan Kommagene Kralı I. Antiochos’un, tanrılara ve atalarına minnettarlığını göstermek için yaptırdığı mezarın yerine kurulan anıt, heykeller ve benzersiz manzara ile Helenistik dönemin en görkemli kalıntılarından birisidir.

Bulunamayan mezar
Varlığı bilinmekle beraber Kral I. Antiochos’un asıl mezarı halen bulunamamıştır ve dev anıtsal heykellerin yer aldığı bölge UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndedir. Sadece anıtsal heykeller değil, bölgede yine Helenistik dönemden kalma bir de kabartma şeklinde bir astroloji haritası bulunmaktadır. Aslan formundaki bu astroloji haritasının Hz. İsa’nın doğumunu anlattığı rivayet edilir.

Milli park
Sadece Türkiye’nin değil, dünyanın dört bir yanından ziyaretçilerin ilgisini çeken bu dev anıtsal heykeller; doğu, batı ve kuzey teraslarına yayılmıştır. Doğu terası kutsal merkezdir ve bu nedenle en önemli heykel ve mimari kalıntılar burada bulunmaktadır. İyi korunmuş durumdaki dev heykeller kireçtaşı bloklarından yapılmıştır ve 8-10 metre yüksekliktedir.
Güneydoğu Toroslar’ın ortasında yer alan Nemrut Dağı bugün Kommagene Krallığı’nın bir antik kentini barındıran milli park ve ören yeri durumunda.

Dev heykellerin yanı sıra Arsameia (Eskikale), Yenikale, Karakuş Tepe ve Cendere Köprüsü’nü de Nemrut Dağı Milli Parkı içerisinde görmeniz mümkün.