ADRENALİN SEVİYENİZİ TAVAN YAPTIRACAK SPORLAR

Eğer standart kalıpların dışına çıkıp herkesten çok daha farklı hobilerinizin olmasını istiyorsanız, Raillife okuyucuları için araştırdığımız en ilginç spor dallarına bir göz atmanızda fayda var.

Bir yanardağın yamacından kızağınız ya da board’unuzla kaymak size heyecan verici geliyor mu? Ya bir helikopterle gözlerden uzak bir tepeye bırakılıp dağ bisikletlerinizle maceraya yelken açmak? Bu spor dalları size çok fazla adrenalin yüklediyse ağaç tırmanışına ne dersiniz?

Volkan sörfü
Bir volkana uzaktan baktığınızda aklınıza gelebilecek ilk tehlike, içinden püskürebilecek lavlar olacaktır. Ama bir snowboard’cuyu aktif bir yanardağın çevresinde kendi haline bırakırsanız, özgün bir spor dalı icat etmesi çok da zor değil. Avustralyalı Darryn Webb, bu sürecin en canlı kanıtı… Nikaragua’da 728 metre yüksekliğindeki Cerro Negro Yanardağı’nın eteklerinde bir otel işleten Webb, 2005 yılında yüksek, kayalık ve külle kaplı coğrafyanın, ‘kaymak’ isteyen bir sporcu için potansiyelli bir bölge olduğuna kanaat getirerek, şansını denemeye karar vermiş. Döşekler ve sörf tahtalarıyla şansını denedikten sonra tahtadan yaptığı bir çeşit kızakla, saatte 70 kilometre hızla Cerro Negro’dan aşağı inmeyi de başarmış. O günden beri binlerce maceracı ve turist, yanardağdan kendini aşağı bırakmak için, Nikaragua’daki bu dağa geliyor.
Bu çiçeği burnunda spor, son zamanlarda bölge için hayli popüler bir sektör halini almış durumda. Kar ya da buz olmadığı için bu işin snowboard’dan daha kolay olduğunu düşünenler ise yanılıyor. Volkan sörfü ya da farklı bir ifadeyle volkan kızağı ile kaymak isteyenler, sert şartlar karşısında şaşkına dönebiliyor. Tropikal iklimin ortasında karşınızdaki dağı kaplayan külleri ciğerlerinize çekerek, kayabileceğiniz bir yüksekliğe çıkmak için uğraşırken, kışın soğuk ama ferah günlerini özlemeniz bile olası…

Helibiking
Heyecan, adrenalin ve sürat kombinasyonunun farklı bir yansıması olarak öne çıkan heliski’ye yepyeni bir ekstrem spor daha eşlik etmeye başladı. Heliski’de usta kayakçılar, helikopterle tepelere bırakılıyor. Ardından kayakçılar ekipler halinde tepelerden kayarak özgürlüğün ve maceranın tadını çıkarıyor. Helibiking ise bisiklet meraklılarının yine helikopterler aracılığıyla gözden uzak bir yere bırakılması sürecini kapsıyor. Bu noktada dağ bisikleti tutkunlarını nefes kesen bir macera bekliyor. Bu spor türü gerçekten de büyük bir cesaret gerektiriyor. Çünkü doğayla tamamen baş başasınız. Özellikle Yeni Zelanda’da bu konuyla ilgilenen çok ciddi bir müdavim kitlesi bulunuyor. Dağ bisikleti, normal bisikletten çok daha farklı çünkü arazi şartlarına uyum sağlayan bir forma sahip… Helibiking, bisiklet kulüplerinin düzenlediği gezi veya parkurlarda grup eşliğinde yapılıyor. Yapılan alan genellikle şehir merkezlerinin dışında yer alıyor. Dağ bisikleti sporu doğada yapıldığı için karşınıza tehlikeler çıkabilir. Bu tehlikelerden biri de bisikletinizin tekerinin patlaması… Bunun için yola çıkmadan önce tamir çantanızda tamir aletlerinin yanı sıra pompa ve yedek lastik de bulundurmalısınız.

Ağaç tırmanışı
‘Canopy climbing’ yani ağaç tırmanışı olarak öne çıkan bu ekstrem spor dalı, dağcılık konusunda deneyim sahibi olan kişilerin çok daha rahat yapabilecekleri bir hobi. Yükseklik korkunuz yoksa ve temel dağcılık kurallarına hâkimseniz, gerekli güvenlik önlemlerini aldıktan sonra, onlarca metre yükseklikteki dev ağaçlara tırmanmaya başlayabilirsiniz. Ağaç tırmanışını mutlaka bir ekiple birlikte gerçekleştirmeniz gerekiyor. Arkadan gelen kişilerin, öndeki lideri takip etmeleri şart…
Bir sorunla karşılaşıldığında gerekli adımları atabilmek için ihtiyaç duyulan ilk yardım ve zor durum ekipmanlarının tüm ekip üyeleri tarafından taşınması da en önemli kurallardan biri. Gerekli güvenlik önlemleri alındığı takdirde bu spor dalının hiçbir riskli yanı yok. Upuzun ağaçların doruklarında heyecan ve maceraya yelken açarken, bulunduğunuz bölgenin manzarasını gökyüzünden izleme açısından da son derece farklı bir deneyime sahip olacaksınız. Sadece bu eşsiz manzaranın keyfini sürmek için yüzlerce metre yüksekliğe tırmanan canopy climbing meraklıları bulunuyor.