AFYONKARAHİSAR VE AFYONKARAHİSAR KALESİ

AFYONKARAHİSAR VE AFYONKARAHİSAR KALESİ

5 bin yıllık bir geçmişe sahip Afyonkarasihar’a bugünkü ismini de veren Afyonkarahisar Kalesi, kurulduğu milattan önce 1350 yılından beri savunma bakımından olduğu gibi manzarası ve heybeti bakımından da çarpıcıdır.

Volkanik özellikli doğal bir kaya kütlesi olan yapı, bir kartal yuvası endamıyla Afyonkahisar’ın merkezinde turistlerin ilgisini çekiyor.

Hitit Kralı Mursil-II tarafından Arzava Savaşı sırasında, yerden 226 metre yükseklikte yaptırılan yapı ilk olarak Hapanuva; Roma ve Bizans dönemlerinde Akroenos; Selçuklular’dan itibaren ise Karahisar adı ile anılmıştır. Kale, iç ve dış kale olmak üzere iki kısımdır. Kalenin en tepesinde “Kız Kalesi” vardır. Selçuklu Sultanı Alaeddin Keykubat burada cami, ambar, cephanelik ve su sarnıcı yaptırmıştır. Selçuklu Devlet Hazinesi bu kalede saklanmıştır. 1573’te burayı tamir ettiren II. Selim ise yörede yetiştirilen meşhur afyondan ötürü kaleye Afyonkarahisar adını vermiştir.

550 basamakla çıkılıyor
Başta Selçuklular ve Osmanlılar zamanında olmak üzere birçok defa tamir ettirilen, ilavelerle genişletilen ve kartal yuvasını andıran bu kalenin kara ile irtibatı çok azdır. Kaleye, kayaların oyulması ile yapılmış basamaklarla çıkılır. Toplam 550 basamaktan oluşan yapıda bugün birçok yeri yıkık olmasına rağmen, halen güney bölümündeki sarp patika yolundan çıkabilir; varlığını koruyan Kız Kalesi’nden göz alıcı manzaraya bakabilirsiniz.