AGRA VE TAÇ MAHAL

Hindistan’ın Başkenti Agra kentindeki Taç Mahal, sadece o kentin, ülkenin değil, dünyanın da en muhteşem yapılarından biridir.

Taç Mahal, taşa kazınmış en güzel aşkı içinde barındıran bir anıt mezar.

Hindistan’ın Başkenti Agra kentindeki Taç Mahal, sadece o kentin, ülkenin değil, dünyanın da en muhteşem yapılarından biridir. Bir anıt mezar olan Taç Mahal, Bâbür mimarisinin en güzel özelliklerini taşır. Yılda 3 milyon kişinin ziyaret ettiği bu olağanüstü yapı ayrıca çok derin, acı dolu bir hikâyeyi ve aşkı barındırır… Bir aşkın yüzyıllarca hatıralara kazınacak sembolü de sayılan Taç Mahal, Bâbür İmparatorluğu’nun 5. hükümdarı Şah Cihan tarafından eşi Begüm Mümtaz Mahal adına 1632 yılında yaptırılmaya başlanmış.

Yapı, Şah Cihan’ın hâkimiyeti süresinde en parlak dönemini yaşayan Bâbürlüler’in güç ve kudretini temsil eder. Hanedanın güç ve kudreti kadar, Şah Cihan ile eşi Ercümend Bânû Begüm arasındaki sevginin de sembolüdür. Şah Cihan’ın tahta çıkması üzerine Mümtaz Mahal adını alan Ercümend Banu, on dördüncü çocuğunu doğururken hayatını kaybetmiştir. Hükümdarın, eşine duyduğu sevginin hatırasına görkemli bir anıt mezar yaptırarak teselliyi sanat ve mimaride bulduğu anlatılır.

20 bin işçi çalıştı
Yapımı 20 yıl süren, 1652 yılında tamamlanan Taç Mahal’in baş mimarı ise ‘Nâdirü’l-asr’ Üstad Ahmed’tir. Bağdat’tan hattat, Buhara’dan kakma ustası, İstanbul’dan kubbe ustası, Semerkant’tan minare yapımcısı, Kandahar’dan taş ustası, Şiraz’dan çizim ustası getirilmiş, günde 20 bin işçi yapımında çalışmıştır.

350 metreye 580 metre dikdörtgen bir avlu içinde yer alan Taç Mahal’in kubbesinde altınlı bir âlem bulunur. Beyaz mermerden dört minaresi bulunan Taç Mahal’in dört bir yanında hattat Serdar Efendi tarafından yazılan Yasin suresi de yer alır.

Duvarlarını değerleri taşlar süslüyor
Taç Mahal, içinde küçük pembe mavi çizgileri barındıran beyaz mermerden oluşur. Ziyaretçiler güneşin durumuna göre beyazlıkların içinde pembe mavi renklerin dans edişine tanıklık ederler. Türbe, iki yanında simetrik yapılar olarak inşa edilmiş cami ve konuk evi ile anıtsal giriş kapısından oluşan yapılar bütünü içinde yer alır. Taç Mahal’in yüz binlerce akik, sedef ve firuze gömülü olan duvarlarında ayrıca 42 zümrüt, 142 yakut, 625 pırlanta ve 50 adet çok iri inci vardır.

Şah Cihan ve eşi Begüm Mümtaz Mahal’in mezarlarının yer aldığı Taç Mahal, UNESCO tarafından 1983 yılında Dünya Miras Listesi’ne alınmıştır.