AİLELERİN GÖZÜ BU OTOMOBİLLERDE

Ülkemizde 2 veya daha fazla çocuklu aileler, geniş, hem günlük kullanımda hem de uzun tatillerde rahatça kullanabilecekleri araçlar istiyor. Çocuk koltuklarının rahatça sığması, bebek arabasını yerleştirmek için geniş bagaj hacmi, gerektiğinde kullanılabilen ikinci koltuk sırası, araç içinde çocukların büyük ilgi gösterdiği multimedya eğlence sistemleri tercihleri belirliyor. Bunun yanında aracın yakıt tüketimindeki ekonomi, otomatik vites kolaylığı gibi kriterler de seçimlerde etkili oluyor.

İşte Türkiye pazarında satılan ve ailelerin tercihlerinde ilk sırada olan modeller…

PEUGEOT 5008
Peugeot’nun 7 kişilik büyük Van aracı 5008, geniş iç mekânı, standart olarak sunulan bilgi ve eğlence sistemleri, panoramik cam tavanı ve 7 kişilik oturma düzeniyle aile otomobilleri içinde kendine özel bir açıyor. Bagajda katlı şekilde durduğunda hiç fark edilmeyen ikinci koltuk sırası gerektiğinde açılıp, iki yetişkin için bile yeterli alan sunuyor. Aracın normalde 823 lt gibi zaten büyük olan bagaj hacmi, tüm koltuklar yatırıldığında 2506 lt’ye kadar yükseliyor. Yeni Peugeot 5008’in 1.6 BlueHDi dizel motoru 120 beygir gücünde ve tam otomatik şanzımanla birlikte sunuluyor. Aracın fabrika verisi 100 km’deki tüketim değeriyse 4.3 lt olarak gerçekleşiyor. Tek donanım paketiyle ülkemizde satılan anacın fiyatıysa 97 bin TL.

TOYOTA VERSO
Türkiye pazarında tercih edilen MPV modellerinden biri de Toyota Verso. Genşi yapısı, 7 kişilik yolcu kapasitesine ulaşan modüler iç mekanı dışında Verso; 1.6 lt, 1.8 lt benzinli ve 1.6 lt dizel motor seçenekleriyle de geniş aileler için farklı seçenekler sunuyor. Araçta otomatik şanzıman seçeneği de isteğe bağlı olarak alınabiliyor. Farklı donanım seviyelerine sahip Toyota Verso’da fiyatlar 68 bin 210 TL’den başlayıp, en üst motor, donanım ve otomatik şanzımanlı seçenekte 95.900 TL’ye kadar yükseliyor. 

DACIA LODGY
Hem geniş hem de 7 kişiye kadar oturma düzeni sunan ve aynı zamanda ekonomik bir MPV araç arayanlar için Dacia Lodgy ülkemiz pazarındaki en uygun araçlardan biri olarak ön plana çıkıyor. Araçta 2. sıradaki koltuklar 1/3-2/3 yatırılabiliyor. Ayrıca 3. sırada olduğu gibi portföy şeklinde de katlanabiliyor. Böylece 3. sırayı muhafaza ederek veya araçtan çıkararak 7 koltukludan 2 koltuklu düzene kolayca geçilebiliyor. 7 koltuklu düzende bile 207 litre bagaj kapasitesi sunuyor ve bu rakam 2 koltuklu düzende 2617 litreye kadar çıkabiliyor. 1.5 lt dizel motorun 90 ve 100 beygirlik iki seçeneğinin sunulduğu Lodgy’de fiyatlar 5 kişilik versiyonda 51.800 TL’den başlayıp, güçlü motorlu, 7 kişilik ve en üst donanım seviyesinde 56.550 TL’ye kadar çıkıyor.

OPEL ZAFİRA TOURER
Avrupa ve ülkemiz pazarında geniş aileler için konforlu ve özel bir seçenek sunan modellerden biri de Opel Zafira Tourer. 136 beygir gücünde 1.6 CDTI dizel motorun da sunulduğu araç bu motorla 100 km’de 4.1 lt’ye inen yakıt ekonomisi sağlıyor. Flex7® oturma düzeniyle koltuk yapısı 7 kişiye yükselen araçta, bisiklet taşıyıcılar gibi fabrika çıkışlı donanımlar almak mümkün. İç mekânında da konfor, güvenlik ve eğlence donanımlarında zengin bir çeşidin sunulduğu Zafira’nın fiyatları 89 ile 96 bin TL arasında değişiyor. İstenilirse benzinli motor ve otomatik şanzıman da Zafira’da alınabiliyor.

 

FORD C-MAX VE GRAND C-MAX
Aile otomobilleri denilince tercihlerde ilk sıralarda yer alan modellerden biri de Ford’un akıllı teknolojilerle donatılmış modelleri C-Max ve hem 5 hem de 7 koltuk seçeneğinin sunulduğu büyük ağabeyi Grand C-Max. Akıllı bagaj kapağı, internet bağlantısı, otomatik park, fonksiyonel iç mekân özelliklerine sahip araçlarda çok sayıda donanım paketi almak da mümkün. Araçlarda güçleri 115 ile 182 beygir arasında değişen benzinli ve dizel motor seçenekleri bunuluyor. Otomatik şanzımanın da alınabildiği modellerin fiyatı 65.790 TL ile en üst versiyonda 91 bin 540 TL’ye kadar ulaşıyor.

CITROEN C4 GRAND PICASSO
Fransız üretici Citroen’in geniş aile otomobilleri denilince ilk akla gelen modeli 7 kişilik oturma düzeni sunan Grand Picasso modeli oluyor. 5.7 m2’lik rekor cam alanı, gelişmiş konfor güvenlik donanımı ve eğlence sistemlerine sahip model, aynı zamanda tutumlu 120 beygirlik 1.6 lt turbo dizel motoruyla da öne çıkıyor. Araçta otomatik şanzıman seçeneği de satın alınabiliyor.12 inçlik HD bilgi ekranı, 7 inçlik dokunmatik tablet ekran ile sınıfında ‘ilk’leri sunan model olma özelliğine sahip aracın fiyatları 98 bin ile 102 bin TL arasında değişiyor.