AKILLI EVE 5 KALA

AKILLI EVE 5 KALA

Akıllı ev adı verilen sistemler, önce otomasyon olarak, sonra yeni yapılan binalara kurulu hazır sistemler olarak karşımıza çıktı.

Ancak, artık kendi alacağınız ürünleri kurarak, herhangi bir evi akıllı hâle getirmek mümkün. Akıllı ev kavramı, işleri tamamen kendi gören bir ev olmaktan çok, her şeyin tek noktadan, istendiğinde uzaktan yönetilebildiği bir eve işaret ediyor.

Başında bir insanın olmadığı bir makinenin internete girdiğini, hatta aslî işlevlerinden birisinin internete girmek olduğunu düşünebiliyor musunuz? Siz düşünmeseniz bile, teknoloji şirketleri düşünüyor.

İşte akıllı evler için üretilen ürünlerden bazıları:

LG Smart Thinq
LG, bundan 13 sene önce internete bağlanabilen bir buzdolabı tanıtmıştı, ancak geçen yılki Smart Thinq modeliyle kıyaslanınca, ilki çok basit kaldı. Smart Thinq, Android işletim sistemli akıllı telefonlarla haberleşerek içerik durumunu bildirebiliyor. TV, uydu alıcı, ses sistemi gibi bileşenler zaten tek merkezden yönetilebilir durumda, iklimlendirme, aydınlatma gibi cihazları ise tek merkezde toplayan Hub’lar satın alarak yönetmek mümkün oluyor.

Akıllı kilitler
İnternetten projesini tanıtarak destek toplayarak Revolv, her şeyi tek kumandadan yönetme fikriyle 4 milyon dolar yatırım almayı başardı. Revolv.com adresinde 299 dolara satılan sistem, iPhone ile evi yönetmeyi sağlıyor. Goji’nin Bluetooth teknolojili akıllı kilidi, karşılama mesajı, kapıdaki kişinin fotoğrafını çekebilme ve SMS ile e-posta üzerinden uyarı gönderebilmesiyle dikkat çekiyor. Bankalardakine eşdeğer bir güvenlik algoritması kullanan cihaz, 278 dolar fiyatla satılıyor.

Belkin WeMo Smart Slow Cooker
Akıllı ev denince akla genelde binaya ait teknolojiler geliyor, ancak Belkin’in hazırladığı bu cihaz, iOS ya da Android işletim sistemli mobil cihazlardan, internet üzerinden yönetilebilen bir pişirici. Pişirme süresi, ısısı ve ısıtma şekli uzaktan belirlenerek, önceden içine koyulan malzemeleri pişirmesi sağlanabiliyor.

Nest Learning Thermostat
Kullanılmayan klima ya da ısıtma sistemlerine boşuna para ödemek zorunda değilsiniz. Nest’in bu akıllı cihazı, bir hafta kullanım süresince, alışkanlıklarınızı öğreniyor ve ortam ısısını otomatik ayarlıyor. Ayarlar akıllı telefon üzerinden de yapılabiliyor. Firmanın iklimlendirme faturalarını yüzde 20 azaltma garantisi vermesi de etkileyici.

SmartThings Hub
Açık standartlara sahip bu ev otomasyon sistemi, akıllı evin temelini oluşturmak için ideal. 99 dolarlık cihaza, farklı modüller ekleyerek evi akıllı eve dönüştürebilirsiniz. Nem algılayıcı, kilit, aydınlatma yönetici gibi eklentiler, iOS ve Android işletim sistemli mobil cihazlardan yönetilebiliyor.

Philips Hue
Philips’in Hue serisi ampulleri ise Wi-Fi bağlantısı ile internete girebiliyor. Bir web sitesi üzerinden kontrol edilebildiği gibi telefon uygulamasına da sahip olan Hue’nun ışık rengi değiştirilebildiği gibi, Philips TV’ler ile ortam aydınlatmasını görüntüye göre değiştirmek için de birlikte çalışabiliyor. Hue, 629 TL fiyatla Türkiye’de geçen ay satışa çıktı.