AKILLI EVİN YENİ HARİKALARI

AKILLI EVİN YENİ HARİKALARI

BİRÇOK CİHAZIN KONTROLÜNÜ TEK BIR NOKTAYA TOPLAYAN AKILLI EV ÜRÜNLERİ HAYATI PRATİKLEŞTİRİYOR. BU YIL POPÜLER OLAN AKILLI HUB’LAR İSE ARTIK ÇOK DAHA KOLAY YÖNETİM OLANAĞI VERİRKEN, SESLİ ASİSTAN ÖZELLİĞİ İLE İŞE FARKLI BİR BOYUT DA KATIYORLAR.

Birçok cihazın kontrolünü tek bir noktaya toplayan akıllı ev ürünleri hayatı pratikleştiriyor. Bu yıl popüler olan akıllı hub’lar ise artık çok daha kolay yönetim olanağı verirken, sesli asistan özelliği ile işe farklı bir boyut da katıyorlar.

Akıllı evler, aydınlatmadan kilitlere, güvenlik kameralarından iklimlendirmeye, eğlenceden tasarrufa birçok konuda bize yardımcı olmaya hazırlar. Artık birkaç cihaz almanız, evinizi ‘akıllı’ yapabilmeniz için yeterli. Bunların kurulumu giderek kolaylaştığı gibi, mobil uygulamadan yönetilebiliyorlar ve zamanlama ya da otomatik ayarlama seçenekleriyle de el değmeden çalışabiliyorlar. Amazon’un Echo modelinden sonra, Google da bu alana el attı. Samsung hâlihazırda üretim yapıyor, yakında Apple’ı da göreceğiz. O zamana kadar, en iyi cihazlar şu şekilde…

Samsung SmartThings
Akıllı hub, ikinci nesle ulaşırken, 200’den fazla cihazı destekliyor. Bu anlamda rakiplerinden önde ve her cihaz için farklı senaryolar hazırlayabilmenizi sağlıyor. Fakat otomatik eylemlerin kurulumu biraz dolambaçlı. En güzel yanlarından birisi sie içindeki pili. Böylece elektrikler kesilirse bile çalışmayı sürdürüyor.

Amazon Echo Dot
Piyasa ortalamasının neredeyse yarısına satılan cihaz, Echo gibi hoparlöre sahip değil ama mikrofon ile ses algılama yeteneği harika. Cihazları kontrol edebilmesinin yanı sıra, size haberleri, hava durumunu, spor müsabakalarıın sonuçlarını ve bunun gibi bazı şeyleri sesli olarak bildirebiliyor.

Google Home
Dahili hoparlörü ile müzik de çalabilen ürün, sesli komutlara yanıt veriyor. Ancak en büyük ayrım Google Assistant sayesinde görülüyor. Bu sayede birçok şeyi akıllı bir biçimde arayabiliyor. Ayrıca, Gmail ve diğer Google hizmetleri kullanıyorsanız, size önerilerde de bulunabiliyor.

Wink Hub 2
İnce ve şık görünümlü bu hub, Amazon ve Google başta olmak üzere, birçok şirketin ürününe bağlanabiliyor. Güçlü işlemcisi ve belleği kadar, hızlı internet ve ağ bağlantısı taşıyor. En çarpıcı yanı ise kolayca kurulması ve yönetilmesi. Son derece basit ve anlaşılır bir arayüzü var.