AKILLI SAATLER

AKILLI SAATLER

Aslında bugün akıllı saat adını verdiğimiz cihazlar, tıpkı tabletler gibi ilk kez karşımıza çıkmıyor. Hesap makinesi özellikli Casio saatleri 1980’lerde, fitness özellikli cihazları da 1990’larda ve 2000’lerde görmüştük.

Modern bir akıllı saat ise iki ana kriter ile öncüllerinden ayrılıyor: İletişim ve genişleme yeteneği… Farklı cihazlarla iletişim kurabilmelerinin yanı sıra, uygulama desteği ile belki bugün hayal bile edemeyeceğimiz birçok farklı özelliğe kavuşabilirler. Bu da onları bir akıllı telefon kadar yenilikçi kılıyor.

Size telefonunuzu unutturabilir
Bu cihazların çoğunun ana işlevi bir akıllı telefonla eşleşince ortaya çıkıyor. Telefonunuzdaki bildirimleri bileğinize taşıyor, böylece e-postaları, kısa mesajları ve sosyal medyadaki mesajları okuyabilir, randevularınızı görebilir, müzik dinleyebilir ve medya dosyalarını oynatabilirsiniz. Tüm bunlar, telefonunuza hiç elinizi atmadan bir günü tamamlamanızı dahi sağlayabilir.

Bileğinizdeki yaşam koçu
Bazı akıllı saatler, aktivite izleyici işlevi de görüyor. Bir ivmeölçer ile kaç adım attığınızı sayıp, nabzınızı ölçebilir, uyku durumunuzu takip edebilirsiniz. Bunlar uygulamalarla kontrol edilebiliyor. Ayrıca telefonla konuşma, sesi metne dönüştürerek yazı yazma ve alarm kurma gibi işlevler de bazı cihazlarda mevcut. Seçiminizi yapmadan önce telefonunuzla uyumlu olup olmadığına ve aynı işletim sistemi olmasına dikkat etmenizde fayda olduğunu da hatırlatalım.

APPLE WATCH
Oyuna geç dâhil olmasına karşın, Apple akıllı saat kategorisini kendi giyilebilir cihazıyla baştan tanımlamak istiyor. İki farklı boyutta gelen cihaz, dört farklı kasa ve altı farklı kayış seçeneği sunarak en kişiselleştirilebilir seçeneklerden birisine dönüşüyor. Dokunmatik ekranı olmasının yanında dijital kurma kolu ile saatin baloncuklarla dolu arayüzünde gezinmek mümkün oluyor. Hareketlerinizi ve nabzınızı takip eden Apple Watch, NFC (Yakın Alan İletişimi) yongası ile temassız ödeme yapabilmenizi de sağlıyor. Apple Pay adlı bu sistem, ne yazık ki sadece ABD’de kullanılabiliyor. Siri adlı sesli asistan özelliğini de taşıyor.

LG G WATCH R
Google’ın akıllı saat platformu Android Wear’i kullanan LG G Watch R, çarpıcı bir ekran, uzun pil ömrü ve bilek dostu bir tasarımı birleştiriyor. Yuvarlak, 1,3 inçlik ekranı en ince bileklere bile rahatça takılabiliyor. 320×320 piksellik çözünürlüğe sahip cihaz, tek şarjla iki tam güne kadar kullanılabiliyor. Android Wear platformu henüz yeni, ancak şimdiden yüzlerce uygulamaya sahip. Bu saat ile bildirimleri görebilir, takvimi kontrol edebilir, mesaj atabilir, müzik dinleyebilir ve nabzınızı ölçebilirsiniz. Üstelik tüm bunlar için akıllı telefonunuza ulaşmanız gerekmiyor. LG G Watch R, Android 4.3 ve üzeri işletim sistemine sahip tüm telefonlarla bağlantı kurabiliyor.

MOTO 360
Akıllı saatlerle ilgili tek problem, çok fazla teknolojik durmaları… Moto 360 bu estetik problemini 320×290 piksellik bir ekran etrafına ince, zarif bir çelik çerçeve yerleştirerek aşıyor. Google’ın Android Wear işletim sistemini kullanan cihaz, Google’ın sesli komut desteğini, Google Now uyarılarını ve telefondaki bildirimleri sunuyor. Gorilla Glass 3 cam ile darbelere karşı ekranı koruyan saat, suya da dayanıklı. Alt kısmındaki nabız ölçerin yanı sıra, kablosuz şarj edilebilme özelliğine sahip olan Moto 360’ın deri kayışı da oldukça şık.

SAMSUNG GEAR 2
Dâhili mikrofon ve hoparlörü bulunan Samsung Gear 2, telefon cebinizde ya da çantanızdayken arama yapmanızı sağlamakla kalmıyor; Samsung’un S Voice uygulaması ile adres defterinizdeki kişileri ya da hava durumunu öğrenebilmenizi de sesli komutlar ile mümkün hâle getiriyor. Dâhili nabız ölçeri bulunan cihazın kamerası da onu farklı kılıyor. Cihaz, yaygın kullanılan Android türevlerinin yerine Tizen adlı işletim sistemini taşıyor ve IP67 sertifikası sayesinde suya ve toza dayanıklı. Ne yazık ki, sadece Samsung’un belirli model telefonlarıyla kullanılabiliyor.

SONY SMARTWATCH 3
Macerayı sevenler için son derece uygun, üstelik Android Wear adlı yeni nesil işletim sistemini taşıyor. Dâhili GPS modülü ile bir akıllı telefona ihtiyaç duymadan aktivite izleyebilmesi, onu bir adım öne çıkartıyor. Aynı kolaylıkta, bir Bluetooth kulaklığı da saatle eşleştirip müzik dinlemeniz mümkün. Siyah, beyaz, pembe ve açık yeşil renklerdeki SmartWatch 3, göründüğü kadar da sportif. Plastik kayışı standart değil ama hiçbir şeye ihtiyaç duymadan kolayca çıkartabilirsiniz. IP68 sertifikası, cihazı suya dayanıklı yaparken, ekranı da güneş altında kolayca okunabiliyor.