ALERJENLERDEN UZAK DEKORASYONUN İPUÇLARI

GÜNÜMÜZDE ALERJİ BÜYÜK KÜÇÜK HEMEN HERKESİN ORTAK SORUNU. YAŞAM ALANIMIZ OLAN EVİMİZDEKİ HALIDAN TUTUN DA KOLTUKLARA KADAR DEKORASYON UNSURLARIMIZ ALERJENLERLE ALERJİLERİ TETİKLEYEBİLİYOR. PEKİ ALERJİK BÜNYELERİ RAHATLATMAK, SAĞLIKLI İNSANLARI DA ALERJİDEN KORUMAK İÇİN NELER YAPILMALI? İŞTE BU SORUNUN YANITI….

Gözünüzden sakındığınız çocuğunuz sık sık hapşırık krizlerine mi giriyor? Sabah uyandığınızda ilk işiniz hapşırmak mı oluyor? Kaşınan gözler, tıkanık bir burun, gıcıklanmış bir boğaz ya da hafif baş ağrısıyla mı uyanıyorsunuz? Bu semptomların birkaçıyla karşılaşıyorsanız alerjiniz ya da diğer bir deyimle evinizde bolca alerjen var demektir. Evinizin herhangi bir odası alerjenleri barındırabilir. Ev ortamında toz bulundurma potansiyeli yüksek olan halı, çarşaf, yastık, yorgan, tüylü ve yünlü eşyalar başlıca yaşam alanları. Bazı önlemlerle alerjenleri evinizden uzaklaştırabileceğinizin müjdesini de verelim. Peki bunu nasıl yapacaksınız?

YATAK ODASINA DİKKAT!
Yaşamımızın büyük bir kısmını uykuda geçirdiğimizi düşündüğümüzde işe yatak odasından başlamamız gerekiyor. Öyle ki; yastığımızdan yorganımıza ve çarşaflarımıza kadar her şey toz maytları, bakteriler, saçımızla birlikte dışardan gelen polenlerle doluyor. Bu da alerjik durumlara karşı daha açık ve savunmasız hale gelmemize neden oluyor.

Yatak odasından alerjenleri uzaklaştırmak için; mayt karşıtı örtülerle bazanızı, şiltenizi ve yastıklarınızı kaplayın. Nevresimlerinizi en az haftada bir kez kumaş için en güvenli ve en yüksek sıcaklıkta yıkayın.

Alerjiye yatkınsanız kuştüyü yastıklar, yatak pedleri gibi tetikleyicileri kullanmayın. Köpük ve yüne karşı dikkatli olun; bütün bunlar yerine alerji karşıtı sentetikleri tercih edin.

FAZLALIKLARDAN KURTULUN
Evinizde kullanılmayan gereksiz eşyalardan kurtulun. Az eşya maytların ve küflerin saklanması için de az yer anlamını taşır. Biblolar ve koleksiyonlar toz toplarlar. Odanızdaki eşyaları asgariye indirin. Yatmadan önce kitap okumak pek çoğumuzun hobisi ancak kütüphanenizi evin başka bir bölümünde oluşturmalısınız. Kitaplar ve dergiler toz tutmaya eğimlidir. Eskimiş kağıt böcekleri kendine çeker. Yatağınızın altını depo olarak kullanmaktan vazgeçin; o bölgeler toz maytlarının en birincil sığınağıdır. Evinizde depo olarak ayrı bir yer oluşturmayı deneyin. Hatta gereksiz eşyaları elden çıkarın.

HALI VE KİLİM KULLANMAYIN
Halılar ve kilimler evinize değişik bir hava katar ancak astım ve benzeri tarzda bir alerjiniz varsa kesinlikle halı ve kilim kullanmayın. Yer döşemeleriniz mermer, laminant ya da kolay temizlenebilen seramikten olsun. Halı veya kilimden vazgeçemiyorsanız alerjen karşıtı ürünleri tercih edebilirsiniz.

Evinizi haftada en az bir defa süpürmek alerjen sayısının büyük ölçüde düşmesini sağlar. Süpürgenizde hassas hava filtresi kullanın ve en dipten dolapların üstüne kadar her yeri süpürgeyle süpürün. Yataklarınızın köşelerini, koltuk altlarını süpürmeyi ihmal etmeyin.

ÇOCUK ODALARI
Mobilya cilasında kullanılan formaldehit maddesi alerjik çocukları rahatsız edebileceği için dekorasyonda sade modeller tercih edilmeli. Deri ev mobilyasında toz tutmayacağından ve ıslak temizliğe uygun olduğundan tavsiye edilmektedir.

Peluş oyuncak ve eşyalar çocuk odalarına çok yakışsa da ev tozu akarların yaşam alanı olmaya çok uygun oldukları için odada tutulmamalı. Perdeler basit, sade kumaştan olmalıdır. Kadife tercih edilmemeli ve rutin ev temizliğini beklemeden sık sık yıkanmalı. Duvarların boyası su bazlı nefes alabilen türde olmalı; tiner bazlı saten boyalar buharlaşıp havaya yayıldığından tavsiye edilmiyor.

KUMAŞ SEÇİMİ
Alerjenlerden uzak durmak için koltuk ve perdelerinizde kullanılan kumaşların seçimi de önem taşıyor. Çünkü ağır kumaşlar toz ve alerjenleri toplar. Bunun yerine perdelerinizde ve koltuklarınızda yıkanabilir, hafif kumaşları tercih edin.

Bahar aylarında polenlere karşı dikkatli olun ve pencerelerinizi kapalı tutun; ev içi havalandırmayı tercih edin, kalan günlerde evinizi sık sık havalandırmaya özen gösterin.

EVCİL HAYVANLAR
Evinde kedi ya da köpek besleyenler için evcil hayvanlarını yataklarından uzak tutmaları uzmanlarca öneriliyor. Çünkü hayvanların döktükleri kepek sizi alerjik bir insan olmaya bir adım daha yaklaştırıyor. Kediniz veya köpeğinize kendi yataklarını oluşturarak odanızdan uzak tutabilirsiniz. Evcil hayvanınız odanızda uyuyorsa odayı daha sık süpürmeye özen gösterin, hayvanınızın kepek dökmesini engellemek için onu sık sık yıkayın.