Alışveriş Stillerimiz Değişiyor

Alışveriş Stillerimiz Değişiyor

İnsan eli değmiş ve mimari detayları özenle kurgulanmış perakende satış mağazaları, hedef kitlesine değişik deneyimler yaşatma misyonuna yatırım yaparak ilerliyor.

Tüketicilerin ilgi alanlarına göre farklı ekosistemler tasarlayan perakende markaları; hız, süreklilik ve kaliteli hizmet vizyonuyla öne çıkan e-perakende uygulamalarıyla kıyasıya bir rekabet içinde… Tam da bu noktada outdoor markaların sporseverlere hitap eden farklı mağaza konseptleri tasarladıkları dikkat çekiyor. Soğuğu, karı, yağmuru ve rüzgarı olduğu gibi tüketicisine yansıtan deneyim odaklı bir pazarlama stratejisi geliştiriliyor. Canada Goose markası,  geçtiğimiz eylül ayında New Jersey’de yer alan Short Hills adlı AVM’de yeni bir mağaza açtı. Bu mağaza, ‘soğuk oda’ konseptiyle öne çıkıyor. Markanın müdavimleri, mağazaya adım atar atmaz, buz gibi bir soğuk hava dalgasıyla karşı karşıya kalıyor. Tüketiciler; Canada Goose markasının soğuktan koruyan özel mont tasarımlarını, gerçekten de soğuk bir atmosferde canlı canlı deneyimleme fırsatına sahip. Bu konuya verilebilecek bir diğer örnek ise Hunter Boots. Amerika’da özellikle su geçirmeyen botlarıyla öne çıkan bu marka, New York’ta bulunan Grand Central Terminali’nde yağmur efektleriyle dikkat çeken özel bir alan inşa etti.  Bu satış noktası, hedef kitlesine marka bünyesindeki ürünlerin yağmurda nasıl efektif bir şekilde kullanılabileceğine dair kişiye özel deneyimler sunuyor.

Müşterisini eğlendirebilen kazanacak

Müşterilerin online ve offline alışveriş deneyimini daha ilham verici süreçler nasıl kurgulanır? Bu sorunun yanıtı; animasyonlar, teknolojik deneyimler, sanatçı iş birlikleri, yeni yaşam stili konseptleri ve dijital yayınlar aracılığıyla çok daha arzu edilen perakende satış noktaları kurabilmekte gizli. 2018 başında Neiman Marcus’un ürün tasarımından sorumlu kıdemli başkan yardımcısı olarak atanan Ed Burstell’in ilk girişimi Idea Factory’yi tanıtmak oldu. Burstell, bu girişimiyle mevsimsel modellerin ayrıcalıklı ürün ve deneyimlerle tasarlanması sürecine yön verdi. Bu çerçevede dövmeciler, grafitti sanatçıları, akupunkturcular ve kişiye özel tasarım süreçlerinin kurgulayıcıları, Neiman Marcus’un mağazalarında yer almaya başladı. Bu iş birliği ile birlikte müşterilerin alışveriş sürecine yönelik ilgisinin hızla arttığını dile getiren Burstell, bu sayede hem eski müşterilerin dikkatini çektiklerini hem de yeni müşterilere ulaşabildiklerini vurguluyor. Neiman Marcus’un 2019 bahar kampanyası ise tüketicilerin tatil odaklı bakış açıları çerçevesinde ‘sanatın yolculuğu’ teması ile kurgulandı. Burstell bu kapsamda müşterilerin, gitmek istedikleri yere gidebilmeleri için ihtiyaç duyabilecekleri her şeyi bilmeleri duygusuna yatırım yaptıklarını ifade ediyor. Bu tema kapsamında Neiman Marcus mağazalarında alışveriş sürecini ve deneyimini ayrıcalıklı kılacak ve derinleştirecek marka iş birliklerine imza atıldığı gözlemleniyor.

App’lerin ayrıcalıklı dünyası 

Alışveriş sürecinde birebir dokunarak ve üstüne giyerek deneyimleme süreci, akıllı teknolojilerin ve farklı App’lerin hayatımıza girmesiyle giderek kişiselleşiyor. Markalar, perakende kanalında tüketicisine yepyeni sanal deneyimler vaat ediyor. Japon e-ticaret devi Zozo, müşterilerin dijital avatarlarını kurgulayarak kıyafet deneme sürecine farklı bir deneyim katıyor. Artık standart bedenlere ve kıyafet deneme sürecine elveda demenin zamanı geldi. Zozo markası, Zozosuit adlı ürüne eklenen akıllı sensörler sayesinde, müşterilerin bedenlerinin birebir ölçüsünü belirleyebiliyor. Vücudun tüm formları üç boyutlu olarak taranıyor. Ardından her tüketicinin beden özelliklerini yansıtan dijital avatarları oluyor. Bu veriler, CRM altyapısına kaydediliyor. Zozo müşterileri bundan sonraki süreçlerde herhangi bir tişörtü ya da kotu sıfırdan denemeden, dijital avatarları üzerinden görüp deneyimleyerek satın alabiliyor. Zozo CEO’su Yusaku Maezawa’nın yorumu ise son derece dikkat çekici: “Artık, bireylerin kıyafete uygunluğunun değil, kıyafetlerin bireye uygun olup olmadığının sorgulandığı bir dönemdeyiz.”

Temmuz 2018’de Alibaba ile ortaklığa imza atan Guess markası, yeni bir akıllı mağaza modelini test etmeye başladı. Alibaba’nın giyilebilir teknoloji odaklı yapay zeka teknolojisi donanımıyla güçlendirilen mağaza, müşterilerine farklı parçalardan oluşan dijital kombinler tasarlama fırsatı sunuyor. Akıllı aynalar rengi, kıyafetlerin stilini ve modellerini analiz ediyor.