ALMANLAR VOLTAJI YÜKSELTİYOR

ALMANLAR VOLTAJI YÜKSELTİYOR

OTOMOBİL DÜNYASINDA DİZEL MOTORLARIN YAKIN GELECEKTE AZALTILMASI HEDEFİ ELEKTRİK MOTORLARINI DAHA POPÜLER HALE GETİRDİ. DAHA ÖNCE BU TEKNOLOJİYE SOĞUK BAKAN ALMAN MARKALAR, TEK ŞARJLA 500 KM YOL YAPAN, GÜÇLÜ MODELLERİ YOLLARA ÇIKARMAK İÇİN GÜN SAYIYOR.

Son 10 yıldır elektrikli otomobiller konusunda beklenen büyük atılım gerçekleşmediyse de, neredeyse tüm üretici firmalar bu konudaki araçların gelişimini sürdürüyor. Kimileri ekonomi, kimileri performans yükseltici olarak elektrik motorlarından yararlanırken, bazıları da yeni teknolojiler geliştirmek için çaba harcıyor. Bu konuda yaşanan en büyük gelişmeyse geçen yıl Amerika pazarında dizel motorlu VW modellerin başına gelen astronomik emisyon cezaları oldu. Birçok marka dizel motora soğuk bakmaya başlarken Avrupa’daki birçok ülke kısa bir süre sonra dizel motorlu araçların şehir içine girmesini yasaklamayı, ardından da tümüyle son vermeyi planlıyor. Bu gelişme günümüze kadar elektrikli araçlar konusunda biraz çekimser davranan Alman üreticilerin planlarını da değiştirdi. Ardından da birçok Alman üretici yeni elektrikli modellerini tanıtmaya başladı.

TEK ŞARJLA 600 KİLOMETRE
Volkswagen, Paris Otomobil Fuarı’nda, tamamen elektrikli yeni konsept aracı I.D’nin dünya prömiyerini gerçekleştirdi. Volkswagen’in gelecek ile ilgili tasarım ve teknoloji öngörüsünü de taşıyan I.D, 600 kilometreye varan olan menzili ve otonom sürüşüyle öne çıkıyor. Volkswagen’in elektrikli konsept otomobili I.D, tek bir şarj ile 600 kilometreye varan bir menzile sahip. Sıfır emisyonlu I.D’nin elektrikli motoru 170 beygir üç üretiyor. Marka bu konseptte kullandığı teknolojileri kısa süre sonra seri üretim modellerinde de kullanmayı planlıyor.

SKODA TARİHİNDE BİR İLK
Yaklaşık 120 yıldan uzun bir geçmişe sahip Çek üretici Skoda’nın ilk elektrikli konsept aracı olacak Vision E, uzun bir menzile, kolay şarj teknolojisine ve düşük tüketime sahip. İki elektrik motorunun birlikte kullanıldığı otomobilde toplam 225 KW güç sürücünün emrine veriliyor. 180 km/s son hıza ulaşabilen Vision E, güçlü bataryaları sayesinde tek şarjla 500 km menzile ulaşabiliyor. Uzun aks aralığıyla geniş bir iç hacim sunan Vision E, SUV tarzı yüksek oturma pozisyonunu ve coupe otomobillerin dinamik çizgilerini bir araya getiriyor. Skoda, 2025 yılına kadar tamamen elektrikli beş aracı yollara çıkarmaya hazırlanıyor.

4 DK ŞAR ET 100 KM YOL YAP
Süper spor otomobil üreticisi Porsche de elektrikli modeller peşinde. Alman üretici yeni elektrikli aracı Mission E’de yeni ufuklar açıyor. Mission E, sadece 4 dakika şarj edildiği takdirde kullanıcısına 100 km menzil sağlıyor. Eğer aküleri tam olarak şarj edilirse otomobilin menzili 500 km’yi aşıyor. 600 beygirden daha fazla güç üreten motorları sayesinde otomobil sıfırdan 100 km/s hıza 3.5 saniyede, 200 km/s hızaysa 12 saniyede ulaşıyor. Aracın son hızıysa 250 km/s olarak sınırlandırılmış. Alman marka bu modelin seri üretimi için Almanya’da 1 milyar avroluk yatırımla yeni bir fabrika kuracağını ve seri üretime başlayacağını da açıklamıştı.

YENİ TEKNOLOJİLER PEŞİNDE
Elektrik teknolojisine ilgi duyar diğer Alman markalardan biri de Audi. Spor otomobiller ve SUV’ların kullanım tarzının harmanlandığı Audi E-tron Sportback tek şarjda 500 kilometre yol alabiliyor. Heyecan verici tasarıma sahip E-tron Sportback’te yan aynalar yerini ufak kameralara bırakmış. Hava sürtünmesini ve rüzgar sesini azaltan bu teknoloji sayesinde alışıldık yan aynalardaki kör nokta sorunu tümüyle ortadan kalkıyor. Dört kapılı otomobil gücünü 320 kW’lık bir elektrik motorundan alıyor. Otomobilin tasarım dili, klasik Audi çizgilerini bir dizi çığır açıcı detayla buluşturarak, teknolojiye ve elektrikli otomobil konseptine özel olarak tasarlanmış, çarpıcı bir mimari ortaya çıkarıyor.