ALTINDAĞ’DA KÜLTÜR VE TARİH MOLASINA NE DERSİNİZ?

Ankara’nın tarihi yüzü Altındağ, son yıllarda turizm merkezi olmasıyla dikkat çekiyor. Bunda belediye başkanı Veysel Tiryaki’nin katkıları çok büyük.

Başkent Ankara’nın tarihi yüzü Altındağ, son yıllarda turizm merkezi olmasıyla dikkat çekiyor. Başkentlilerin hizmetine sunulan bu yeni yaşam alanlarının oluşturulmasında, Altındağ belediye başkanı Veysel Tiryaki’nin katkıları çok büyük…

Altındağ, Ankara’da yaşayanlar veya Ankara’ya yolu düşenler için ‘gezilecek yerler listesi’nin başında yer alıyor artık. Başkent’in tarihi yüzü olan Altındağ’ın son yıllarda turizm merkezi olarak dikkat çekmesinde Altındağ Belediyesi’nin katkısı büyük. Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, 10 yıldır Altındağ’ın tekrar eski cazibeli günlerine kavuşması ve turizm kadar kültür ve sanatın da merkezi olması için büyük gayret sarf ediyor.

Altındağ Belediyesi, 2008 yılında Hamamönü ile başlattığı tarihi koruma projelerini Ulucanlar Cezaevi Müzesi ile sürdürdü. Ardından da Ankara için çok önemli bir projeyi daha hayata geçirdi: Altınköy Açık Hava Müzesi… Hamamönü, Ulucanlar Cezaevi Müzesi ve Altınköy Açık Hava Müzesi’nin yılda 1 milyondan fazla kişi tarafından ziyaret edildiğini söyleyen Başkan Tiryaki, herkesi Altındağ’a davet ediyor.

Yoğun ziyaretçi trafiğinin yaşandığı Altındağ’da ziyaret edebileceğiniz mekanlar ve detayları şöyle…

ANKARA’NIN YENİ TURİZM MERKEZİ: HAMAMÖNÜ
400’den fazla yapının restore edilerek ayağa kaldırıldığı çalışmalar sonrasında Ankara’nın merkezinde turistik bir bölge oluşturuldu. Hamamönü bugün, yerli ve yabancı turistlerin Ankara’da en çok rağbet ettiği yerlerin başında geliyor.

1920’li yıllarda Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran kadroların yaşadığı Hamamönü, aynı zamanda ünlü şair Mehmet Akif Ersoy’un İstiklal Marşı’nı yazdığı evin bulunduğu bölgedir. Altındağ Belediyesi, ilçenin tarihi dokusunu yeniden ayağa kaldırarak, bundan birkaç yıl öncesine kadar insanların içinden geçmeye ürktüğü, unutulan, ihmal edilen ve kaderine terk edilen bölgeyi tekrar hayata kazandırdı. Restore edilerek Ankara’ya kazandırılan alan içerisinde; her zevke ve bütçeye hitap eden restoranlar, kafeler, pastaneler, çay evleri ve turistik eşya satan mağazalarla birlikte kültür sanat merkezleri ve müzelerin de sayısı arttırılarak, yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekecek mekanlar oluşturuldu.

ANKARA İÇİN ÖNEMLİ BİR SİMGE: ULUCANLAR CEZAEVİ MÜZESİ
1925 yılında inşa edilen cezaevinin geçmişi, Türk siyasi hayatından kesitler sunuyor adeta. Ulucanlar Cezaevi sadece infazları ile değil, tanınmış mahkumları ile de tarihe ismini yazdırdı. Çok gazeteci girdi kapısından, çok şair… Bir çok yazarın, politikacının hatta sinemacının yolu geçti Ulucanlar’dan.

Açık kaldığı 81 yıl boyunca farklı suçlardan pek çok mahkumun kaldığı Ulucanlar Cezaevi, Altındağ Belediyesi tarafından müze ve kültür sanat merkezine dönüştürüldü. Ulucanlar Cezaevi, Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki’nin öncülüğünde 1925’te yapıldığı zamanki haline sadık kalınarak restore edildi. Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdiklerini ifade eden Veysel Tiryaki, “Ulucanlar Cezaevi Ankara için önemli bir simge. Burasının yıkılmasına izin veremezdik. Ankara’nın kültür ve turizm hayatına önemli bir eser kazandırdığımızı düşünüyorum.” diyerek projeye verdiği önemi gözler önüne seriyor.

Bugüne kadar 1 milyondan fazla kişi tarafından ziyaret edilen Ulucanlar Cezaevi Müzesi’ndeki koğuşlar da o günkü koşullara uygun olarak düzenlendi. Titiz bir araştırma ile elde edilen tüm eşyalar, balmumu heykellerin yarattığı etki ile birleşince koğuşlar, eski Türk filmlerindeki hapishane görüntülerini andırıyor sanki. Koğuşlar dışında avlular da, Ulucanlar Cezaevi’ne ait fotoğrafların yer aldığı bir açık hava sergisi görevini üstleniyor. Ulucanlar Cezaevi Müzesi’nde idamların yapıldığı dar ağacı da sergileniyor. 6. Koğuş ise, Ulucanlar’da kalmış tanınmış isimlere ait bilgi, belge ve eşyaların bulunduğu koğuş olarak düzenlendi. Aynı koğuşta farklı zamanlarda Ulucanlar Cezaevinde kalan gazeteci, yazar, şair, siyasetçi, sanatçılara ilişkin eşyalar da sergileniyor.

TÜRKİYE’NİN İLK VE TEK AÇIK HAVA KÖY MÜZESİ: ALTINKÖY
Ankara’da adından sıkça söz edilen Altınköy, yerli ve yabancı turistlerin yeni yeni keşfettiği bir turizm merkezi olma yolunda ilerliyor. Altınköy Açık Hava Müzesi; hızlı kentleşme ile giderek yok olmaya başlayan köy kültürünün yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılması gayesi ile Altındağ Belediyesi tarafından hayata geçirilen bir proje.

Bugün sütün fabrikada üretildiğini, salatalığın ağaçta yetiştiğini sanan şehirde büyüyen çocuklarımızın, 100 yıl öncesinin doğal köy yaşamını öğrenmesi açısından bir okul görevi üstlenen Altınköy Açık Hava Müzesi, aynı zamanda bir kentsel dönüşüm projesi. Altınköy Açık Hava Müzesi Projesiyle, Karadeniz Bölgesi’nde kaderine terk edilen “Çantı Evler”e de sahip çıkıldı. Türkiye’nin kültür hazinelerinden olan “Çantı Evler”, çoğunlukla Karadeniz orman köylerinde inşa edilmiş, hiç çivi kullanılmadan yapılan 100-150 yıllık evler. Bugün ne yazık ki korunamadığından fırınlara odun olarak satıldığı için kaybolmaya yüz tutmuş bu evler, tek tek söküldü, taşıma yöntemi ile Altınköy’e getirildi, tekrar monte edildi, restore edildi ve Altınköy içinde korumaya alındı.

Altınköy’ün kapısı, camisi, çamaşırhanesi, okulu, demir ve kalay atölyeleri, bakkalı, hizarı, taş fırını, dokuma atölyesi, köy evleri, yel ve su değirmeni, asma köprüsü, köy kahvesi ziyarete açık. Yaşayan müze Altınköy Açık Hava Müzesi’nde, kaybolmaya yüz tutmuş kimi meslekler de yaşatılıyor. En çok ilgi gören unsurların başında da köydeki hayvanlar geliyor.

Altınköy’ün müzeleri ile de farklılık oluşturduğunu söyleyen Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, kendisi bir açık hava müzesi olan Altınköy’de farklı farklı müze evler olduğuna da dikkat çekiyor. Altınköy Açık Hava Müzesi’nin kuruluş sürecini anlatan fotoğraf ve filmlerin sergilendiği köy odası (enformasyon konağı), yöresel kıyafetlerle birlikte köy yaşamının farklı yönleri ile sergilendiği Etnografya Müzesi, köyde hem ev içinde hem dışarda kullanılan eşyaların sergilendiği Köy Müzesi, köy oyuncaklarından oluşan Köy Oyuncakları Müzesi, çocukların geçmişte kalan pek çok çocuk oyununu oynayabildiği Çocuk Etkinlik Evi ile Yaban Hayatı Tanıtım Müzesi, Altınköy Açık Hava Müzesi’nin dikkat çeken unsurları arasında yer alıyor.