AMASYA VE FERHAT İLE ŞİRİN HEYKELİ

AMASYA VE FERHAT İLE ŞİRİN HEYKELİ

Birçoğumuzun tatlı elmalarıyla bildiği Amasya’nın, aslında yüzyıllara damgasını vuran âşıklar Ferhat ile Şirin’in destansı hayatlarına da ev sahipliği yaptığı rivayet edilir.

Hatta Ferhat’ın Şirin ile evlenmek uğruna deldiği kabul edilen Ferhat Dağı da bugün kentin sembolü sayılan Ferhat ile Şirin’in heykelleriyle halkı selamlar. Ferhat ile Şirin’in ölümünü betimleyen 5 metrelik büyük heykel, sonu ne olursa olsun aşk için ‘imkânsız’ kabul edilebilenin de başarılabileceğini bize anlatıyor sanki…

Heykel, Şirin’in öldüğü haberini alan Ferhat’ın külüngü havaya atması anını betimler.  Elinde tuttuğu külüngü havaya attığında düşen külünk, Ferhat’ın kafasına gelerek onu öldürmüştür. Ferhat’ın acı haberini alan Şirin, yanına koşar ama büyük aşkı hayatını kaybetmiştir. Bu acıya dayanamayan Şirin kayalıklardan aşağıya atlayarak can verir. Her iki sevgili de o can verdikleri yere yan yana gömülmüşlerdir.

Amasya Belediyesi de, bu destansı âşıkların öldüğü rivayet edilen dağa hem heykellerini yaptırdı hem de yerin altına bir Âşıklar Müzesi inşa ettirdi… Ferhat Su Kanalı Mevkii’nde, Amasya merkeze gelmeden sağda yer alan müzede bu topraklarda yaşanmış insani ve ilahi aşklara tanık olma şansını bulabilirsiniz.

Amasya’ya yolunuz düşerse sevdiklerinize, hayata, insana, doğaya duyduğunuz aşkı tekrar hissetmek için Âşıklar Müzesi’ni ziyaret etmeden geçmeyin olur mu?

Müzede şu 7 bölümü gezebilirsiniz:

Kerem ile Aslı Bölümü: İkisini tasvir eden heykeller yapılmış.
Leyla ile Mecnun Bölümü: Mecnun’un Leyla’nın aşkından çöllere düşüp dua ettiğini temsil eden heykeller ve farklı figürler yer alıyor.
Romeo ve Jüliet Bölümü: Romeo ve Juliet’in balkonda buluşmasını tasvir eden heykeller bulunuyor.
Âşıklar Bölümü: Bir ağacın dalları altında, Âşık Veysel, Dadaloğlu, Köroğlu gibi dört aşığın bulunduğu bir tasvir var.
Mimar Sinan ve Mihrimah Sultan Bölümü: Amasya Kalesi’nin küçük maketinin bulunduğu bu bölümde Mimar Sinan ve Mihrimah sultan tasvir yer alıyor.
Yavuklu Kültürü Bölümü: Bu bölümde eskiden gizlice buluşan âşıklar tasvir edilmiş.
İlahi Aşk Bölümü: Işığı azaltılmış bu bölümde ortadaki çocuk figürü Kur’an okurken, duvarların içine de anahtar deliklerinden bakarak görebileceğiniz Yunus Emre, Mevlana, Hoca Ahmet Yesevi ve Hacı Bektaş-ı Veli’yi tasvir eden maketler yer alıyor.