AMERİKA’NIN EN GÜZEL KAMP YERLERİ

Siluetini başdöndürücü gökdelenlerin doldurduğu büyük kentlerinde dolaşırken, Amerika’nın doğasını hayal etmekte zorlanıyor insan. Ancak namı diğer ‘Yeni Dünya’, yüksek dağları, el değmemiş kumsalları ve gök maviyi yansıtan, berrak gölleriyle, ışık kirliliğinin olmadığı, yıldızlı birkaç gece geçirmek isteyenlere sayısız seçenek sunuyor. Bu kıtanın en güzel kamp yerlerinden bazıları hayal bile edemeyeceğiniz doğallıklarıyla karşınızda.

KRATER GÖLÜ ULUSAL PARKI, OREGON
7700 yıl önce şiddetli bir volkanik patlama sonucu oluşmuş bu krater gölü, Oregon eyaletinde gerçek bir doğa harikası. Yüksek tepeler ve tarihi çam ağaçları ile çevrili, çapı yaklaşık on kilometreyi bulan göl, yer yer 650 metreye ulaşan derinliğiyle adeta bir iç deniz gibi.

Birçok aktivite var
Berrak suyuyla da dikkat çeken krater gölünün bir özelliği de tam ortasında daha genç bir başka yanardağ konisinin ve bunun kraterinde de bir başka gölün bulunması. Ulusal parkta birçok açıkhava aktivitesi yapmak mümkün. Yüzebilir, gölün ortasında bulunan Wizard Adası’nı keşfedebilir ve efsanevi Pacific Crest Patikası’nda yürüyüş yapabilirsiniz.

JOSHUA TREE ULUSAL PARKI, KALİFORNİYA
Özellikle kışın Amerika’nın en iyi tırmanış alanlarından biri. Parkın doğal duvarları, deneyimli tırmanışçıların favorilerinden. Ayrıca farklı seviyeler için tırmanış alanları, bisiklet binme ve yürüyüş için de imkan bulunuyor. Bazı patikaların tamamını yürümek 2-3 gün sürebiliyor. Parktaki ‘Jumbo Rocks’ kamp yeri, bölgenin en ilginç kaya formasyonlarına sahip.

Doğanın farklı yüzleri
‘Keys View’deki günbatımının ardından, ışık kirliliğinden uzaklığı ve çölün sessizliğiyle park gerçek bir doğa deneyimi vaad ediyor. Tavşan ve tilki görmek de burada şaşırtıcı değil. Üç farklı ekosistemin ve iki çöl sisteminin birarada barındığı bir geçiş bölgesi olduğundan doğa birçok değişik yüzüyle karşınızda. Parka adını veren Joshua ağacından kaktüslere, flora ve faunasıyla dikkate değer bir doğal alan

EQUESTRIAN KAMP, MARYLAND
At tutkunuz mu var? Yabani atlarla beraber kamp yapmak ister misiniz ? Hem de bir adada. Burası Atlantik Okyanusu açıklarındaki bir adanın kumsallarla dolu kıyılarında, vahşi atlarla birlikte aynı ortamda kamp yapma fırsatı sunuyor. Adaya zaman zaman atlarıyla birlikte gelenler bile oluyor. Böylesine at dostu bir başka kamping yeri bulmak hiç de kolay değil.

GRAND CANYON ULUSAL PARKI, ARİZONA
Ölmeden görülecek yerlerden biri… Bir Amerikan efsanesi aynı zamanda kamp söz konusu olduğunda da yabana atılmayacak bir yer… Ülkenin en çok ziyaret edilen ulusal parklarından ve Unesco Dünya Mirası Listesi’nde… ‘South Rim’ kısmı muhteşem manzaralar sunuyor. Burası yıl boyunca açık ancak ‘North Rim’, ilk karın düşmesiyle kapanıyor. South Rim ve North Rim arasındaki mesafe araçla yaklaşık 5 saat. Çarpıcı jeolojik renk ve erozyon formlarına sahip.

Yaşam çeşitliliği
Kanyonun altındaki iç geçitlerdeki kayaların en eskisi 1.84 milyar yıl öncesine dayanıyor. Parkta 1500’den fazla bitki, 355 kuş, 89 memeli, 47 sürüngen ve 9 amfibi türü bulunuyor. Ayrıca parkı ikiye ayıran Colorado Nehri ve kollarında 17 balık türü yaşıyor. Kampın yanısıra yürüyüş, rafting, bisiklet, balon gezisi aktiviteleri var. Gündoğumu ve günbatımını kaçırmamalı.

JEDEDIAH SMITH REDWOODS, KALİFORNİYA
Birçok ziyaretçi Kaliforniya’yı güzel kumsallar ve Holywood ünlüleriyle eşdeğer tutar. Ancak bu eyaletin asıl parlayan yıldızları, gökyüzüne uzanan Kızıl Çam Ormanları’dır. Smith nehrinin kıyısındaki pastoral manzaralar arasında yüzlerce yaşlı kızıl çamın içindeki, Jedediah Smith Redwoods kamp yeri, eyaletin en güzel kamp alanlarından. Kamp ateşi yakmak için hazırlanmış özel bölümler var. Ayrıca sıcak duşları, tuvaletleri ile kamp yapmayı göze alamayan ziyaretçiler için perişan olma ihtimali hiç yok.

ACADIA ULUSAL PARKI, MAIN
Maine’in ‘çam ağaçları eyaleti’ olarak bilinmesinin bir nedeni var kuşkusuz. Uçsuz bucaksız ormanları, 6 bin göl ve göleti, nehir ve dereleriyle burası bir kamp cennetidir. ‘Mount Desert Island’ bu parktaki kaydadeğer kamp alanlarından. Gerçek doğaseverler için ideal bir destinasyon. Gündoğumunda, doğu kıyılarının en yüksek noktası olan Cadillac Dağı’na çıkın; o sabah Amerika’da gündoğumunu gören ilk kişi siz olabilirsiniz.

DEATH VALLEY ULUSAL PARKI, KALİFORNİYA
Güney Kaliforniya ve Nevada’da yer alan Death Valley ya da Ölüm Vadisi, yayıldığı 7800 kilometrekarelik alanda muazzam manzaraları ve Amerikan coğrafyasına aykırılığıyla farklı bir deneyim. Mojave Çölü’nün bir parçası olan bu çöl vadisinin uçsuz bucaksız kumulları, farklı bir gezegende olduğunuz hissini veriyor. Park, aşırı uçlarda olma özelliğiyle biliniyor. Kuzey Amerika’daki en alçak, kurak ve sıcak yer. Temmuz 1913’te sıcaklık 57 dereceye çıkmıştı.

Şifalı suları var
Vadinin Badwater Havzası olarak anılan deniz seviyesinin 86 metre altında kalan kısmı ise Kuzey Amerika’nın en alçak noktası. Çatlamış, 520 kilometrekarelik bir alan, aslında sodyum klorür ya da yemek tuzu olarak bildiğimiz madde. Zabriskie Noktası’ndan, çorak bayırların muhteşem manzarasını seyredebilir, Saline Vadisi’nin termal sularında şifa bulabilir, erozyonlar sonucu meydana gelmiş büyüleyici formasyonları görebilirsiniz.

ADIRONDACK GÖLLER BÖLGESİ, NEW YORK
Sıradışı jeolojik oluşumlar… Günümüzden yaklaşık 1 milyar yıl önce oluşmuş Adirondack Dağları’nda, sayısız zirve, berrak göl ve vahşi alan bulunuyor. New York eyaletinin kuzeyindeki parktaki tatlı su göllerinin birçoğunda adalar var. Ayrıca çok sayıda buzul gölü de yer alıyor. Özellikle Saranac Gölleri olarak bilinen yerdeki üç gölün üzerinde, birçoğuna ancak kanoyla ulaşılsa da, yüzlerce ada yer alıyor. Yaklaşık 87 kamp yeri, doğayı gözlemlemek için sayısız fırsat sunar.

WATCHMAN KAMP YERİ, UTAH
Utah eyaletinin güneydoğusundaki Zion olarak bilinen bu kamp yeri, jeolojik formasyonlar açısından ülke coğrafyasında benzersiz bir yere sahip. Burada kamp yapmaya gelen herhangi bir ziyaretçinin kötü bir fotoğraf çekme olasılığı neredeyse yok gibidir.

NAPALI KIYISI EYALET PARKI, HAWAII
Amerika’da en güzel kamp yapılacak yerler söz konusu olduğunda, listeye Hawaii’yi katmamak büyük bir fırsatı kaçırmak olur. Napali kıyısı, oldukça özel bir yer. Tepeler ve derin vadiler aniden denizde sonlanır. Deniz bu tepelerin içlerine kıvrılırken, şelaleler ve nehirler bu dar vadilerle buluşur. Vadi diplerinde hala, bir zamanlar Hawaii halkının ‘taro’ olarak bilinen tropik bir bitki yetiştirdiği taş duvarlı teraslar görülür. 17 kilometrelik bir yürüyüş patikasının sonunda bulunan, Kalalau kamp alanı, muhteşem beyaz kumsallara bakan tepelerin üzerinde çarpıcı bir konuma sahip. Heyecan arayanlar, tekne ya da kanoyla ulaşılabilen Miloli’i kamp yerini akıllarında bulundurmalı.

OLYMPIC ULUSAL PARKI, WASHINGTON
Washington eyaletinin Olympic yarımadasının en kuzey ucundaki park, Seattle kenti yakınlarındadır. Bu bölgeyi özellikli kılan iklimidir. Yarımada üç farklı eko sisteme sahip; Pasifik Büyük Okyanus Sahili, Olympic Dağı ve ılıman bölge yağmur ormanı. Kuzey Amerika’nın tek yağmur ormanlarına sahip park bu sayede, son derece yeşilliktir ve yazları da oldukça revaçtadır. Dalgaların kıyıya taşıdığı ağaç dallarıyla dolu kumsalları, ıssız vadileri, termal kaynakları ve karlı zirveli dağlarıyla, bu park doğanın tüm güzelliklerinin izlerini taşır.