ANADOLU ÇALINAN HAZİNELERİNİ TOPLUYOR

Kültür ve Turizm Bakanlığı, yasadışı yollarla ülke dışına çıkan eserleri geri getiriyor. Bugüne kadar Türkiye’ye iadesi sağlanan toplam eser sayısı 4 bin 143’e ulaştı. Kültür ve Turizm Bakanlığı, 2013’te de 30 tarihi eseri geri aldı.

Özellikle Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönemlerinden itibaren Türkiye’de gerçekleştirilen izinsiz kazı ve araştırmalar sonucu pek çok eser, yurtdışına çıkarılarak Avrupa ve Amerika’daki müze ve koleksiyonlara dâhil edildi.

Eserlere paha biçilemiyor
Dünya’nın dört bir yanından geri getirilen kültür varlıklarına; ait oldukları dönemin sosyal, kültürel ve sanatsal özelliklerini yansıtmaları ve sağladıkları bilimsel veriler sebebiyle paha biçilemiyor. 3 bin 300 yıllık Boğazköy Sfenksi, Antik Yunan’dan kalan Herakles heykelinin üst yarısı, Bursa Sinanpaşa Camii’nden çalınan ve üzerinde Kur’an-ı Kerim’den ayetler bulunan çiniler ve Karun Hazineleri’nin en önemli parçalarından Kanatlı Denizatı Broşu geri getirilen eserler arasında bulunuyor. Eserler, ülke genelinde ait oldukları müzelerde sergileniyor.

Hangi ülkeden kaç eser geldi?
Sırbistan: 1.865
Almanya: 1.241
İsviçre: 397
Avusturya: 320
Hırvatistan: 133
İngiltere: 56
ABD: 40
BAE: 23
Avustralya: 23
Bulgaristan: 20
Fransa: 18