ANADOLU KELEBEKLERİ KOLEKSİYONERLERİN BAŞLARINI DÖNDÜRÜYOR

Güzelliklerinin fazlalığına rağmen ömürlerinin kısalığı ile ironi oluşturan kelebekler, sanatçısından, doğaseverine kadar her kesin ilgi odağı oldu. Âşıklara bu isim verildi, adına şiirler yazıldı, ömrünün kısalığı edebiyatta önemli bir imge oldu.

Yaz ayları boyunca da özellikle tatil tercihini bağdan, bahçeden yana kullananlar, bol bol karşılaştı onlarla… Renklerine hayranlık duyarak izledi, biraz daha uzun görebilmek için peşlerinden koşturdu. Ama bir de kötü niyetlerle peşlerinden koşturuldu bu hayvanların. Özellikle Anadolu’da dünyanın başka yerlerinde olmayan türleri ile kelebek avcıları yaz ayları boyunca Anadolu topraklarını karışladı. Vatandaşların ihbarı ile 682 kelebek ve 11 tırtılı yurt dışına kaçırmak isteyenler suçüstü yakalandı.

Artvin’de çoğu yöreye özgü 682 kelebek ve 11 tırtılı yurtdışına kaçırmak isteyen yabancı uyruklu iki kişi, Yusufeli ilçesi Yaylalar köyünde Doğa Koruma Merkezi adına kelebek gözlemciliği yapan bir vatandaşın ihbarı üzerine yakalandı. İpsala Sınır Kapısı’ndan Türkiye’ye girerek karavanları ile geldikleri Yaylalar köyünde kalan İtalya uyruklu L. L. (63) ve G. G.’nin (69), bu iş için kullanılan atrap ile kelebek yakaladığı tespit edildi. Bu kişileri kelebek yakalarken fotoğraflayan vatandaş, ardından durumu Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar 12. Bölge Müdürlüğüne bağlı Artvin Şube Müdürlüğü ekipleri ile jandarmaya bildirdi. Köye gelen Doğa ve Milli Parklar görevlileri ile Jandarma, iki yabancı uyruklu şahsı suçüstü yakaladı.

Bu kişilerin üzerinde ve karavanlarında yapılan aramada birçoğu yöreye özgü ve endemik olan 336 adet kap içerisinde 682 kelebeğin yanı sıra 11 tırtıl, atrap ve yakalanan kelebeklerin konulduğu kutu ile poşetler ele geçirildi. Ülkelerinde kelebek koleksiyonculuğu yaptıkları ve yakaladıkları kelebekleri tasnif ederek ayrı ayrı poşetlere koydukları öğrenilen söz konusu şahıslara, 2872 sayılı Çevre Kanunu’na muhalefet ettikleri gerekçesiyle para cezası uygulandı. Bu kişilerin Türkiye’ye girişleri ise bundan sonra kontrollü olacak.

Biyolojik çeşitliliği korumak bir borç
Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, ele geçirilen kelebeklerin çoğunluğunun yöreye özgü olduğunu belirtiyor. Türkiye’nin biyolojik çeşitlilik açısından zengin bir yöre olduğunu hatırlatan Bakan Eroğlu, Anadolu topraklarında zaman zaman art niyetli kişilerin endemik bitki, kelebek ve böcek kaçakçılığı teşebbüsleri olduğuna dikkat çekiyor. Bu tür vakaların engellenmesi konusunda çok hassas çalıştıklarına işaret ediyor. Bakan Eroğlu, Anadolu’ya ait endemik bitki ve hayvan türlerini kaçakçıların elinden koruma konusunda, vatandaşların da çok dikkatli olması gerektiğine işaret ediyor. Tabiatı ve Anadolu’nun biyolojik çeşitliliğini korumanın, gelecek nesillere ait bir borç olduğuna vurgu yapıyor.

391 kelebek türü var
Anadolu topraklarında kayıtlara işlenmiş 391 adet kelebek türü bulunuyor. Türkiye’nin hem devlet hem de ilgili üniversite ve araştırma merkezleri gibi ilgili birimlerinin kayıtlarında bu kelebeklerin tasnif edilmiş halleri, kanat genişliği, rengi, yaşadıkları bölgeler gibi bilgiler kayıtlı olarak duruyor. Türkiye’nin Anonim Kelebekleri (TRAKEL) isimli doğa organizasyonu kayıtlarına göre 391 adet kelebek türleri isimleri ile de dikkat çekiyor. Acem Çokgözlüsü, Sarı Antepli Zıp Zıp, Acem Güzelesmeri, Anadolu Karameleği, Balkan Mavisi, Benekli Melek, Cüce Zıp Zıp, Dağ Ateşi, Dicle Güzeli, Erzincan Mavisi, Karagöz, Zümrüt bu türlerden bazıları…