ANDROİD YEPYENİ BİR DÜNYA SUNUYOR

ANDROİD YEPYENİ BİR DÜNYA SUNUYOR

Google’ın düzenlediği I/O adlı Geliştiriciler Konferansı, Android mobil işletim sisteminin yeni sürümü üzerindeki örtüyü kaldırdı. Artık akıllı aksesuar ve otomobillerin çağı başlıyor.

Mobile hareket geliyor
Firmanın akıllı telefon ve tabletlerdeki işletim sistemi Android, L kod adlı yeni sürümüyle akıllı telefon ve giyilebilir cihazlara da taşınıyor. Ancak, Android L’nin en çarpıcı yanı, yazılım geliştiricileri için eklenen 5 binden fazla arayüz. Bu arayüzlerle üç boyutlu görseller, daha iyi grafikler ve toplamda daha iyi bir kullanım deneyimi bizleri bekliyor. Bildirimleri kilit ekranına taşıyan tasarım, Bluetooth’lu cihazlarla otomatik olarak kilidin açılmasını da sağlayacak. Batarya tasarruf modu ise Nexus 5 modelinde 90 dakikaya kadar fazla kullanım süresi sağlıyor.

Otomobillere akıl katacak
Akıllı telefonlarla otomobillerin ilişkisi giderek gelişiyor. Her ne kadar birlikte kullanımı geleneksel anlamda tehlikeli olsa da, Google’ın sesli komut desteğiyle telefona bakmanıza gerek kalmayacak. Android Auto adını taşıyan yeni sistem, otomobiller için özel uygulamaları destekleyecek, gelişmiş GPS haritaları kullanacak ve direksiyon etrafındaki tuşlarla da kolayca yönetilebilecek.

Akıllı saatlerde yeni dönem
Giyilebilir cihazlardaki değişim, yakın gelecekte kullanacağımız cihazların başında akıllı saatin geleceğini gösteriyor. Android Wear adlı işletim sistemi, tam gün kullanılabilecek saatlerin yanı sıra, bildirimleri görmenizi, arama yapmanızı, mesajlaşmanızı sağlayarak, günde ortalama 120 kez baktığımız akıllı telefon ekranıyla etkileşimi rahatlatacak.

Google oturma odasına göz dikti
Önce Google TV adını taşıyan girişim, artık Android TV olarak karşımızda: Mobil içerik, sesli komut tanıma gibi işlevleriyle dikkat çeken platform, telefon, tablet uygulamaları ya da uyumlu kumandalarla TV’yi yönetmeyi sağlayacak. Çeşitli içerik hizmetlerine doğrudan ana ekrandan erişim sağlayacak Android TV, tabletlerde oynadığımız oyunları da TV’de oynayabilme olanağı sunacak. Mobil cihazlardaki müzik ve videolar da TV’ye kolayca aktarılabilecek.

100 dolarlık telefon yolda
Türkiye’nin de aralarında bulunduğu gelişmekte olan pazarlar için başlatılan Android One girişimi, ilk olarak Hindistan’da devreye alınacak. 100 dolar civarında bir fiyatla satışa sunulması beklenen akıllı telefonlar, standart Android arayüzüne sahip olurken, otomatik olarak güncellenebilecek ve henüz internet ve akıllı telefonla tanışmamış kişilere yönelik olacak.