Ankara-Sivas YHT Hattında Ray Serimine Başlandı

Ankara-Sivas YHT Hattında Ray Serimine Başlandı

Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren Projesi’nin İlk Ray Serimi, 25 Mart 2018 tarihinde Yerköy’de (Yozgat) düzenlenen törenle gerçekleştirildi.

ARSLAN: “2019’DA HİZMETE AÇILACAK”

Törende konuşan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, bir yıl içinde Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren Projesindeki çalışmaları bitirip 2019’da hizmete açmayı hedeflediklerini kaydederek, “Sivas-Yozgat-Ankara iki saat, Ankara’dan da İstanbul’a 3,5 saat olmak üzere 5,5 saatte Sivaslı, İstanbul’a gidebilecek. 4,5 saatte Yozgatlı İstanbul’a gidebilecek.” dedi.

Arslan, İstanbul-Avrupa arası yani Halkalı-Kapıkule hattının ihale süreçlerinin devam ettiğine işaret ederek, “Onu da yaptığımızda Yozgatlı, Sivaslı, Kırıkkaleli Avrupa’ya kadar buradan hızlı trenle gidebilir hale gelecek.” diye konuştu.

APAYDIN: “YERLİ MALZEME KULLANILACAK”

TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın ise ülkeyi demir ağlarla örme çalışmaları kapsamında en önemli projelerin başında Ankara-Sivas YHT projesinin geldiğini vurgulayarak, projenin Ankara, Kırıkkale, Yozgat ve Sivas illerini birbirine kapı komşusu yapacağını söyledi.

Apaydın, altyapıda yüzde 86 ilerleme kaydedildiği bilgisini vererek, “Üstyapı çalışmaları kapsamında kullanılacak malzemelerden ray, travers, bağlantı elamanları, seyir teli ve portör teli için ilk defa teknik şartnamede yerli tedarik zorunluluğu getirilmiştir.” diye konuştu.