Ankara-Sivas YHT Hattı’nda Sona Gelindi

Ankara-Sivas YHT Hattı’nda Sona Gelindi

Bakanlık olarak 2003 yılından bu yana demiryolu öncelikli ulaşım politikamız ile ülkemizin tüm demiryolu altyapısını yeniledik. 17 yıla yakın bu süreçte; mevcut sistemin yenilenmesinin yanı sıra yüksek hızlı ve hızlı demiryolu projeleri, milli ve yerli ileri demiryolu sanayisinin geliştirilmesi, demiryolu taşımacılığının serbestleştirilmesi alanlarında büyük gelişmeler gerçekleşti.

Türkiye, yüksek hızlı trene sahip Avrupa’da 6’ncı, dünyanın 8’inci ülkesi olurken yine bu sürçte demiryoluna yapılan büyük yatırımların en başında yüksek hızlı ve hızlı tren projeleri geldi. Ankara-Eskişehir-İstanbul, Ankara-Konya ve Konya-Eskişehir-İstanbul arasında ülkemiz nüfusunun %40’ına yüksek hızlı demiryolu hizmeti götürdük. İşletmeye açılan bin 213 kilometre YHT hattının yanı sıra Küçük Asya ile İpek yolu güzergâhındaki Asya ülkelerini birleştiren demiryolu koridorunun önemli akslarından biri olan Ankara-Sivas YHT hattında yapım çalışmalarına da devam ediyoruz. Cumhuriyetin temellerinin atıldığı Sivas’ı adım adım yüksek hızlı sistemine hattına bağlayacak bu hattı için adım adım sona yaklaştırıyoruz.

Yerköy ve Sivas arasında yaklaşık 100 kilometrelik kesimin ray döşeme işlemlerini tamamladık. Yerköy-Kırıkkale arasında ise ray döşeme çalışmalarını başlattık. 404 kilometrelik Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren Hattı, yaklaşık 66 kilometre uzunluğunda, 46 tünel yapısı barındırıyor. 27,5 kilometre uzunluğunda 53 adet viyadük var. 611 adet köprü ve menfez yapısı, 217 adet de alt ve üst geçit bu projenin bünyesinde inşa edildi. Viyadük ve tünellerimizde çalışmalarımız devam ediyor, önümüzdeki aylarda da bunlar tamamlanmış olacak. Bu yılsonuna yakın da bu hat üzerinde test sürüşlerine başlamış olacağız. 2020 yılı itibariyle de etap etap bu hattı vatandaşlarımızın hizmetine açacağız. Bizim amacımız, hedefimiz belli; milletimize hizmet etmek. Bu noktada da demiryollarımız ve yüksek hızlı tren hatlarımız büyük öneme sahip. Bu nedenle 17 yıldır Türkiye için, demiryolları için ne yapılması gerekiyorsa onu yaptık, yapmaya da devam edeceğiz.

Bu vesileyle de Cumhuriyetimizin 96’ncı kuruluş yıldönümünü ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızı kutluyor, iyi yolculuklar diliyorum.

M. Cahit TURHAN

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı