ANKARA YHT GARI 2016’DA HİZMETE GİRİYOR

ANKARA YHT GARI 2016’DA HİZMETE GİRİYOR

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin, Ankara Yüksek Hızlı Tren Garı’nın 2016’nın başında bitirileceğini müjdeledi.

Bakan Bilgin, özgün mimarisi, yolcu kapasitesi, barındırdığı sosyal ve kültürel donatılarıyla Ankara YHT Garı’nı, Ankara ve Türkiye için önemli projelerden biri olarak gördüklerini ifade etti.

Yüzde 54’ü tamamlandı
Bakan Bilgin, toplam 178 bin metrekare kapalı alan ve 7 kattan oluşacak YHT Garı’nda 3 adet peron ve 6 adet hızlı tren hattı olacağını belirtti. Ankaray, Batıkent Metrosu, Başkentray, Sincan Metrosu, Keçiören Metrosu ve Havaalanı Metrosu ile bağlantılı olan garın, Ankara raylı sistemin merkezi haline geleceğini söyledi.

Bilgin, garın yüzde 54’ünün tamamlandığı bilgisini vererek, “Günde 20 bin yolcu kapasitesi, 4 yıldızlı otel, restoranlar, kafeler, dinlenme salonları, büfeler ve 1255 araçlık kapalı otoparkı ile Avrupa’nın en modern yüksek hızlı tren garlarından biri olacak.” dedi.

Tarihi Ankara Garı hizmetine devam edecek
Yeni YHT Garı inşa edilirken mevcut gar binası ve etrafındaki tesislerin tarihe duyarlı planlama yaklaşımı ile korunduğunu belirten Bilgin, mevcut garın konvansiyonel hatlarda aynı hizmeti vermeye devam edeceğinin altını çizdi. Bilgin şunları söyledi: “Ankara merkezli olarak inşa edilen bu hatların hizmete girmesiyle artan yolcu talebi; modern mimarisi ve her türlü sosyal ve kültürel donatılara sahip Ankara YHT Garı ile karşılanacaktır.”