ANKARALILARIN YENİ BULUŞMA NOKTASI

ANKARALILARIN YENİ BULUŞMA NOKTASI

Her geçen gün daha da genişleyen ve ülkemizi baştanbaşa kuşatan yüksek hızlı ve hızlı tren ağlarının merkezinde yer alan Ankara’ya YHT Gar inşa edildi. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda hizmete alınan Ankara YHT Gar, ülkemizde son dönemde gerçekleştirilen demiryolu yatırımlarının en önemli sembollerinden birisi.

Ankara YHT Gar’ın görkemli açılış törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Başbakan Binali Yıldırım ve Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ile bakanlar, milletvekilleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Günde 50 bin yolcuya hizmet verecek
Yaklaşık 235 milyon dolarlık yatırımla hayata geçirilen proje ile birlikte Ankara’nın yüksek hızlı tren hatlarının merkezinde yer alma konumunu daha da pekişti. Ankara YHT Gar’ın yılda 15 milyon kişiye hizmet vermesi planlanıyor. Ankara YHT Gar, günde 50 bin yolcu kapasitesi, 3 peronu, 6 demiryolu hattı, 195 bin metrekareyi bulan kapalı alanı, bin 910 araçlık otoparkı, ticari, sosyal ve kültürel alanlarıyla Ankaralıların ve Türkiye’nin her yerinden gelen misafirlerinin buluşma noktası olacak. Ankara YHT Gar’da engelliler için de her şey düşünüldü. Gar’da iki engelli asansörü mevcut,  27 gişenin en kolay erişilebilen birisi de engelliler için tahsis edildi. Proje aynı zamanda Ankara’nın kent içi ulaşım sistemleri olan Ankaray, Başkentray ve Keçiören metrosuna entegre şekilde planlandı.

Trenleri TCDD işletecek
Başkentin mimari zenginliğine değer katacak Ankara YHT Gar, TCDD tarafından ilk defa Yap-İşlet-Devret modeli ile inşa edildi. 19 yıl 7 ay süreyle Ankara Tren Gar’ı İşletmesi (ATG) tarafından işletildikten sonra TCDD’ye devredilecek Ankara YHT Gar’ın tren işletmeciliği TCDD tarafından yürütülecek.