ANKARA’NIN TEK MEVLEVİHANE’Sİ YENİDEN YAPILDI

ANKARA’NIN TEK MEVLEVİHANE’Sİ YENİDEN YAPILDI

Altındağ Belediyesi, 85 yıl önce yıkılan Ankara’nın ilk ve tek Mevlevihanesi yeniden inşa edildi. 1929 yılında yol yapımı gerekçesiyle yıkılan Mevlevihane için öncelikle ilgili makamlardan onay alındı, projeler hazırlandı. Kısa süre önce inşaatına başlanan Mevlevihane’nin yapımı tamamlandı.

Ankara’da en önemli tarihi yapıların Altındağ’da bulunduğuna dikkat çeken Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, bu mekânların yanlış uygulamalar sonucunda zarar gördüğünü söyledi. Tiryaki, Hamamarkası’ndaki Mevlevihane’nin de bu yanlış uygulamalara maruz kaldığını belirtti. Altındağ Belediyesi olarak kültürel mirasa her zaman sahip çıkacaklarını belirten Başkan Tiryaki: “Yapımını üstlendiğimiz Mevlevihane, bu durumun en güzel örneklerinden birini oluşturuyor.” dedi. Tiryaki, yeni yapılan Mevlevihane’nin, kültür sanat merkezi olarak kullanılacağı bilgisini verdi.

Mevlevihane’de neler var?
Hamamarkası’nda bulunan Mevlevihane, özel tasarımıyla dikkat çekiyor. Mevlevihane’nin içi tamamen ahşap… Merdivenlerden kapılara, raflardan prizlere kadar her şey mekânın doğal ahşap yapısına ayak uyduruyor. Mekânın duvarları, yazın sıcağı kışın ise soğuğu geçirmeyen bir özelliğe sahip. 2 binadan oluşan Mevlevihane’de 4 oda bulunuyor. Mevlevihane’nin geniş ve ferah avluları da görülmeye değer.