ANTALYA VE KAYSERİ HIZLI TREN AĞINA KATILIYOR

ANTALYA VE KAYSERİ HIZLI TREN AĞINA KATILIYOR

Ülkemizin turizm merkezi Antalya ile sanayi, ticaret merkezi Kayseri illeri hızlı tren ağına dâhil edildi.

Sadece yolcu değil yük taşımacılığına da hizmet verecek olan Antalya-Eskişehir ve Antalya-Kayseri hızlı tren hatları ile ülkemizin batı-güney-doğu aksında çok önemli demiryolu koridoru oluşacak.

ANTALYA PROJESİ:
Antalya’yı Eskişehir üzerinden İstanbul ve İzmir’e bağlayacak olan Burdur/Isparta-Afyonkarahisar-Kütahya (Alayunt) -Eskişehir Hızlı Tren Projesi kapsamında; 423 km’lik saatte 200 km hıza uygun olarak çift hatlı, elektrikli ve sinyalli hat inşa edilecek.

Antalya-İstanbul 4,5 saat, Antalya-İzmir 3,5 saat
İhale süreci devam eden projenin 2016 yılında temelinin atılması ve 2020 yılında yapımının tamamlanması planlanıyor. Yılda ortalama 4,5 milyon yolcu, 10 milyon ton yük taşınmasının planlandığı Eskişehir-Antalya hızlı tren hattı tamamlandığında; Antalya – İstanbul 4,5 saat, Antalya-İzmir ise 3,5 saat olacak

KAYSERİ PROJESİ:
Antalya-Konya-Aksaray-Nevşehir-Kayseri Hızlı Tren Projesi hem yük hem de yolcu taşımacılığı yapılacak şekilde 200 km/saat hıza uygun çift hatlı, elektrikli ve sinyalli olarak planlandı.

İhale süreçleri devam eden hattın 2016 yılında temelinin atılması ve 2020 yılında yapımın tamamlanması planlandı. Proje; Kayseri-Nevşehir (41 km), Nevşehir-Aksaray (110 km), Aksaray-Konya (148 km), Konya-Seydişehir (91 km), Seydişehir-Manavgat (98 km), Manavgat-Alanya (57 km), Manavgat-Antalya (97 km) kesimlerinden ve toplam 642 km uzunluğundan oluşuyor.

Antalya-Ankara 3 saat
Her yıl ortalama 4,3 milyon yolcu ve 4,6 milyon ton yük taşınması planlanan hat tamamlandığında; Antalya-Ankara arası 3 saat ve Antalya-Kayseri arası 3,5 saat olacak.