APAYDIN: “ELEKTRİKLİ VE SİNYALLİ HATLAR VERİMLİLİĞİ ARTTIRIYOR”

APAYDIN: “ELEKTRİKLİ VE SİNYALLİ HATLAR VERİMLİLİĞİ ARTTIRIYOR”

“Kamu hizmetlerinin sunumunda kalite ve verimlilik” panelinde konuşan İsa Apaydın, YHT ve HT projeleri ile ilgili önemli bilgiler verdi.                   

TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın, 08 Mayıs 2017 tarihinde Ankara’da düzenlenen “Kamu Hizmetlerinin Sunumunda Kalite ve Verimlilik” konulu panelde konuştu.

Apaydın, devam eden YHT ve HT projeleri ile diğer önemli yatırımlar hakkında bilgi verdiği konuşmasında, 2003’te 2.122 km olan elektrifikasyon hattının 2017’de 4.350 km’ye çıkarılmasıyla %65 oranında enerji tasarrufu sağlandığı açıkladı. Apaydın, 2003’te 2.449 km olan sinyalizasyon hattının ise 2017’de 5.462 km’ye çıkarılmasıyla hat kapasitesinde %50’lik bir verimlilik artışı olduğunun altını çizdi.

TCDD, Ar-Ge İşbirlikleri Zirvesi ve Fuarı’nda
TCDD, İstanbul’da düzenlenen “AR-GE İşbirlikleri Zirvesi ve Fuarı’na” Bağlı Ortaklıkları ile birlikte katıldı. “Türkiye’nin Kalkınma Vizyonu Çerçevesinde Bilim ve Teknoloji Ekosistemi ve AR-GE İşbirlikleri” konulu panelde konuşan UDHB Müsteşarı Suat Hayri Aka, yerli ve milli üretimin önemine işaret ederek, hedeflerinin en kısa sürede milli yüksek hızlı treni üreterek raylara indirmek olduğunu kaydetti.

“Ulaştırma ve Dijital Teknolojiler ve İşbirliği Fırsatları” adlı panelde konuşan TCDD Genel Müdür Yardımcısı Murat Kavak ise 2023 yılına kadar mevcut demiryolu hatlarının 25.000 km’ye çıkarılmasının hedeflendiğini belirterek, bu hatlar üzerinde işletilecek demiryolu araçlarının temin ve bakımının yerli ve milli üretimle karşılanmasının önemini vurguladı.