Apaydın’dan Yerli ve Milli Demiryolu Vurgusu

Apaydın’dan Yerli ve Milli Demiryolu Vurgusu

Milli Hibrit Lokomotif’ hakkında da açıklamalarda bulunan TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın, “Ülkemiz Hibrit Teknolojisine Sahip Dünyanın 3. ülkesi oldu.” diye konuştu.

Bursa’da düzenlenen “Yerli Sanayi ve Teknoloji Zirvesi”ne katılan Apaydın, “Demiryollarında Ar-Ge ile Yerli ve Milli Üretim Çalışmaları” konulu sunum gerçekleştirdi. Demiryolu bünyesinde kurulan DATEM’in yeni teknolojilerin hayata geçirilmesi için çalıştığını belirten Apaydın, “DATEM’de malzeme, jeoloji ve elektronik başta olmak üzere 150′ den fazla deney ve ölçüm yapılmaktadır.” dedi.

TCDD’nin Bağlı Ortaklığı TÜDEMSAŞ’ta yenil nesil yük vagonundan 150 adedinin üretiminin başarıyla gerçekleştirildiğini bildiren Apaydın, TÜVASAŞ’ta ise ilk yerli dizel tren seti olan Anadolu’dan 153 aracın(29 set) teslim alındığını ve yerlilik oranının yüzde 55 olduğunu kaydetti. Apaydın, TCDD-TÜBİTAK işbirliği ile yapılan projeler, Milli Sinyalizasyon Geliştirilmesi ve Uygulanması, Milli Tren Simülatörü Yapımı, Raylı Sistemler Trafik Eğitim Sistemi Geliştirilmesi, Kompozit Fren Pabucu, Darası Hafifletilmiş Yeni Yük Vagonu Tasarım ve İmalatı, E-1000 Tipi Elektrikli Lokomotif Geliştirilmesi, E-5000 Elektrikli Anahat Lokomotifi ve Mantarı Sertleştirilmiş Ray Projeleri ile Makas Taşıma Vagonu hakkında da bilgi verdi.

TCDD, TÜBİTAK MAM ve TÜLOMSAŞ işbirliği ile tamamlanan E-1000 Lokomotiften  1 adet prototip üretildiğini ve E-1000’in yüzde yüz yerli üretim ve tasarım olduğunu söyleyen Apaydın, E-5000 Elektrikli Anahat Lokomotifi Projesi’nin 1 Ekim 2017 tarihinde  başladığını hatırlatarak, “Yurt dışına bağımlı olmadan, katma değeri yüksek  alt sistemleri ile birlikte yurt içerisinde üretilebilecek ve yurt dışına satılabilecektir.” dedi. Milli Hibrit Lokomotif’ hakkında da açıklamalarda bulunan Genel Müdür Apaydın, “Ülkemiz Hibrit Teknolojisine Sahip Dünyanın 3. ülkesi oldu.” diye konuştu.