APPLE BEKLENENİ YAPTI

APPLE BEKLENENİ YAPTI

9 Eylül’deki basın toplantısıyla ilgili herkesin beklentileri aynı noktada birleşiyordu. Apple’ın daha büyük ekranlı bir iPhone ve bir akıllı saat tanıtması gerekiyordu. Firma ise büyük ekranlı iki iPhone ve bir akıllı saati bir arada tanıttı.

iPhone 6
Önceki 4 inçlik iPhone 5s’nin çıkışından bu yana, daha büyük ekranlı akıllı telefonlarla kıyaslanması, Apple kullanıcılarına kendilerini biraz kötü hissettirse de, 4,7 inçlik iPhone 6 ile birçok diğer marka telefon kullanıcısının da Apple cephesine yönelmesi mümkün olabilir. Tim Cook’un ‘bugüne dek yaptığımız en iyi iPhone’ diyerek tanıttığı iPhone 6’daki diğer değişikliklerin başında tasarım geliyor. Daha yuvarlak hatlara sahip cihaz, 6,9 mm kalınlık ile öncülünden daha ince ve hafif bir yapıya sahip. Retina ekranın yerini, 1334×750 piksel çözünürlükteki Retina HD ekran almış. İşlemci A7’den A8’e terfi ederken, fitness ve sağlık bilgilerinin takibi için kullanılan yeni bir hareket algılayıcısı olan M8 de cihaza eklenmiş. Yeni bir algılayıcıya sahip kamera 8 MP çözünürlükte fotoğraflar çekebiliyor. Panoramik fotoğraflar ise artık 43 MP çözünürlüğe kadar ulaşıyor. Mobil ödemeler için Yakın Alan İletişimi (NFC) desteği de sonunda iPhone’lara eklendi. Cihazın pil ömrü de iyileştirilmiş. 11 saate kadar video izleyip, Wi-Fi ile internete girebilirsiniz.

iPhone 6 Plus
Tablet ve akıllı telefonu birleştiren tabletfon beklentilerine de Apple bu toplantıyla yanıt verdi. 5,5 inç büyüklüğünde ekrana sahip iPhone 6 Plus, A8 işlemci ve 8 MP kamera ile iPhone 6’nın büyüğü gibi duruyor. Üstelik kalınlığı da sadece 0,2 mm artmış durumda. Ancak, 1920×1080 piksel, yani Full HD çözünürlüklü Retina HD ekranı ile geniş ekrandan daha fazla keyif almanızı hedefliyor. Kameranın farkı ise, optik görüntü sabitleme özelliği bulunması. Böylece eliniz titrese bile fotoğraf ve videoların netliği korunabiliyor. iPhone 6’da olduğu gibi yeni kablosuz bağlantı teknoloji 802.11ac’yi destekleyen iPhone 6 Plus ile 14 saate kadar video izleyip, Wi-Fi ile internete girebilmek mümkün.

Apple Watch
Uzun süredir hakkında konuşulan akıllı saatler, artık neredeyse her telefon üreticisi tarafından satışa sunuldu. Apple, bu kez, geç kaldı; ancak farklı bir cihazla karşımıza çıktı. 2015 başında vitrinlerde yerini alması beklenen Apple Watch’un iki farklı boyda, üç farklı koleksiyonda modelleri bulunuyor. Altı adet değiştirilebilir kayışı bulunan Apple Watch, paslanmaz çelik, alüminyum ya da altın malzemeden üretilebilecek. Sadece iPhone 5 ve üzeri model akıllı telefonlarla çalışan cihaz, indüktif şarj ile kablo takmadan doldurulabilecek, safir cam ön yüzü çizilmeyecek, nabız algılayıcısı ve dönebilen dijital düğme gibi özelliklere sahip olacak. iPhone’larda da var olan, Siri adlı kişisel asistan ile sesli komut algılayabilen saatin ekranı da dokunmatik olacak.