APPLE MOBİL ÜRÜNLERİ TAZELENDİ

Apple gibi bazı teknoloji firmaları, yeni ürünlerini fuarlarda tanıtmamayı tercih ediyor. Bunun sebebi, teknoloji fuarlarında yüzlerce ürünün tanıtılması ve yeni ürünlerin bu karmaşa içinde kaybolma ya da yeterince önem görmeme ihtimali. Apple, bunun için uzun yıllardır her yıl birkaç farklı etkinlik düzenleyerek tüm ürünlerini tazeliyor. Bu sene San Francisco’da düzenlenen etkinlik de ciddi sayıda yeni ürünle karşılaşmamıza vesile oldu. 

İPHONE 6S VE İPHONE 6S PLUS
iPhone 6s’in 4,7 inç büyüklüğünde bir ekranı bulunurken, iPhone 6s Plus’ın ekranı 5,5 inç büyüklüğe sahip. Yenilenen iPhone’lar havacılık endüstrisinde kullanılan bir alüminyum gövde sayesinde daha dayanıklılar. Bu sebeple, önceki modellere göre de biraz daha kalınlar. Siyah, uzay grisi ve altın renklerinin yanına, bir de roze altın seçeneği eklenmiş.

3D Touch adlı yeni teknoloji, iPhone’un ekranına parmakla yapılan baskının seviyesini algılıyor. Bu sayede dokunuş gücüne göre farklı işlemler yapabilmek mümkün oluyor. Önceki modellerdeki Full HD video kalitesini dört kat artıran iPhone’lar, artık 4K video çekebiliyor. Fotoğraflar ise 12 MP çözünürlükte kayıt ediliyor.

İşlem gücü yüzde 70, grafik performansı yüzde 90 arttı
İşlemci de A8’den A9’a güncellenmiş. Firmanın açıklamasına göre, eskiye oranla işlem performansı yüzde 70’e kadar artış gösteriyor. Yeni işlemci, oyunlarda ve grafik gerektiren uygulamalarda da önceki nesle göre yüzde 90’a kadar daha yüksek performanslı. Parmak izi okuyucu da yenilenerek, kilit açma gibi işlemler hızlandırılmış. 

İPAD PRO
Geçen seneki iPad Air’e göre ekranı yüzde 78 büyüyen iPad Pro, 12,9 inçte 2732×2048 piksel görüntülüyor. Bu retina ekranlı MacBook Pro’dan bile daha yüksek çözünürlük demek. Altın, gümüş ve uzay grisi renklerinde satılacak olan Pro, Air’e göre daha ağır ama A9X işlemcisi de yüzde 80 daha hızlı ve iki kat grafik gücü sunuyor. iPad Pro, geniş ekranına karşın 10 saate varan bir kullanım süresine sahip. Dört hoparlörlü ses sistemi de iPad Pro’yu ister yatay ister dikey tutun, en iyi ses çıkışını verebilmek üzere tasarlanmış.

Akıllı kalem ile çizim yapılabiliyor
Ürünü daha çarpıcı yapan ise ayrı satılan aksesuarları. Apple Pencil, daha önce diğer üreticilerde gördüğümüze benzer bir kalem. Bununla çizim yapabilir, not alabilir ve iPad Pro’yu kullanabilirsiniz. Çoklu algılayıcı ile kalemin ekran üzerindeki konumu, baskı gücü ve eğimi iPad Pro tarafından algılanabiliyor. Dâhili klavyeli Smart Cover adlı kılıf ise iPad Pro’yu bir dizüstüne dönüştürüyor.

APPLE WATCH
Mağazada 10 binden fazla uygulaması bulunan Apple Watch, yeni işletim sistemiyle video görüntüleme, mikrofon, jiroskop gibi algılayıcılara erişim özelliklerini de geliştiricilere sunuyor. Hermes ile ortak hazırlanan koleksiyonda deri kayışlı üç farklı model bulunuyor. Böylece Apple lüks tüketim dünyasının kapılarını aralayacak. Alüminyum alaşımlı altın ve roze altın seçeneklerini de standart saatlere ekleyen Apple, spor saatleri ise iki farklı tonda sunuyor. Ayrıca, artık farklı renkteki kayışlar farklı gövdelere takılarak yeni kombinler oluşturulabilecek.

APPLE TV
Tanıtımda en büyük değişimi geçiren ürünlerden birisi Apple TV oldu. Özel işletim sistemi tvOS’u kullanmaya başlayan cihaz, ilk kez dâhili depolama seçenekleri (16 ve 32 GB) ile satışa çıkacak. Siri adlı sesli asistanla yönetilebilecek Apple TV’nin kumandası dokunmatik yönetilebilecek. Böylece pratik bir kullanım sağlandığı gibi, Apple’ın asıl hedefi olan oyunlarda da kumanda görevi yapacak. Telefon ve tablette oynadığımız oyunların benzerlerini yakında Apple TV’de görebileceğiz. Yakın zamanda diğer üreticilerin hazırlayacağı oyunlar ve oyun kolları da piyasaya çıkacak.