APPLE MOBİLDE YENİLENDİ

Geliştiriciler için düzenlediği etkinlikte yeni mobil işletim sistemini tanıtan Apple, birçok yeni işlevle, mobil cihazlarını kullananları sevindirecek.

iPhone 4s, iPhone 5, iPhone 5c ve iPhone 5s modeli akıllı telefonlar; iPad 2, Retina ekranlı iPad, iPad Air, iPad mini ve Retina ekranlı iPad mini modeli tabletler, iPod touch müzik çalarlar iOS 8’e geçebilecekler. Apple’ın masaüstü bilgisayarları için tanıttığı OS X Yosemite adlı işletim sistemi ile yakın iletişime geçebilen iOS 8, bazı telefon işlevlerinin bilgisayardan yapılabilmesini de sağlayacak.

İşte iOS 8’in dikkat çekici özelliklerinden bazıları:

Sağlıkta iddialı
Health adı verilen yeni uygulama, her tür fitness ve sağlık cihazından toplanan verileri bir noktada birleştiriyor. Nabız, kalori tüketimi, kan şekeri ve kolesterol gibi verileri gösterebilmesinin yanı sıra, iOS 8 yüklü mobil cihazların kilit ekranından da acil durum bilgileri görülebilecek.

Çağrı ve SMS’ler bilgisayarda
iOS 8 ile aynı zamanda piyasaya çıkacak olan OS X Yosemite adlı işletim sistemine sahip Mac bilgisayarlar, iPhone ile eşleştirildiğinde, telefondaki kısa mesajlara erişebilecek ve gelen çağrıları yanıtlayabilecekler. Mac için internet olmayan noktalarda ise Hotspot özelliği ile telefondaki internet bilgisayardan da kullanılabilecek.

Farklı klavyelerin önü açıldı
Bugüne kadar iOS kullanan cihazlarda kendi klavyesi dışında sanal klavye kullanımına izin vermeyen Apple, bunun önünü artık açıyor. Quicktype özelliği ile kelime tahmin yetenekleri gelişen iOS 8 klavyesi, istendiğinde başka bir geliştiricinin hazırladığı bir klavyeyle değiştirilebilecek.

‘Timelapse’ çeken kamera
iOS 7 ile saniyede 120 kare video çekerek, yavaşlatılmış çekim yapan Apple mobil cihazları, artık bunun tam tersi yeteneğe kavuşuyor. Zaman aralıklı çekimler yaparak, daha sonra fotoğrafları birleştirecek ve bir video ortaya çıkartacak.

Parmak izi koruması yaygınlaşıyor
Kilit ekranı açmak ve uygulama mağazasına giriş için kullanılan parmak izi algılayıcı, artık tüm uygulamalarca kullanılabilecek. Böylece parola yerine parmak izi okutmak mümkün olacak. Sesli asistan Siri ise iOS 8’de toplam 22 dildeki konuşmaları tanıyabilecek.

Paylaşım ve depolamada sınır yok
Kendisine ait bulut depolama sistemi iCloud’un 5 GB’lık ücretsiz kapasitesinden memnun olmayanlar için Dropbox, Google Drive, Microsoft OneDrive ve Box gibi diğer depolama hizmetlerini de destekleyen iOS 8, doküman, sunum, hesap tablosu, PDF ve görselleri bulut üzerinden düzenleme olanağı sunacak. Family Sharing adlı yeni özellik ise sevdiklerinizle fotoğraf albümü, takvim ve konum gibi bilgileri paylaşmayı pratik hâle getirecek.

Akıllı eve yeşil ışık
Kapı kilitleri, aydınlatma, iklimlendirme gibi sistemler için iPhone’un kilidini açmadan Siri adlı sesli asistana konum belirtmek ve bu cihazları yönetmek mümkün olacak. Böylece, Siri’ye, “Dışarı çıkıyorum.” dediğinizde, klimayı kapatacak, kapıyı kilitleyecek ve ışıkları söndürecek.