AŞIYI İHMAL ETMEYİN GRİPTEN UZAK DURUN

Daha çok iklim, sosyal çevre ve fiziksel değişikliklere bağlı olarak ortaya çıkan ve sıklıkla enfeksiyon ile seyreden hastalıklar genelde sonbaharda ortaya çıkıyor. Yaz sonrası eylül ayı insan vücudunun ısı değişimlerine ve yeni hava koşullarına uyum sağlaması için aşıya ihtiyaç duyduğu bir ay. Okulların açılması ve havaların soğumasıyla birlikte özellikle bulaşıcı hastalıklar çocuklarımızı tehdit edebiliyor. Uzmanlara göre hem beden sağlığı hem de cilt sağlığı açısından eylül ayı kritik bir ay. Bu ay doktorunuz öneriyorsa aşı yaptırarak hem hastalıklara karşı korunmak hem de cildinizi toparlayabilmek mümkün.

Suya sabuna dokunun
Havaların aniden ısınıp soğumasıyla ortaya çıkan kısa süreli ısı değişimleri, vücudun adaptasyon sürecini zorlaştırıyor. Enfeksiyon Hastalıkları Uzman Dr. Meltem Yavuz, sonbaharı sağlıklı bir şekilde geçirebilmemiz için şunları öneriyor:

 

Önce doktor sonra ilaç
“Herhangi bir sağlık sorunu ile karşılaştığınızda, mutlaka doktorlarla irtibata geçin. Bilinçsiz antibiyotik kullanımından sakının. Grip aşısı için ideal olan zaman eylül-kasım ayları arasındır. Aşı, eğer kişi henüz gribal bir enfeksiyon geçirmediyse, kış aylarında da yapılabilir. Grip aşısının her yıl yinelenmesi gerektiğini, zatürre aşısının ise 5 yıl süren bağışıklık sağladığını unutmayın.”

Ellerinizi sık sık yıkayın
“Ellerinizi kurallara uygun bir şekilde sık sık yıkayın. El yıkamanın sevdiklerinizi ve sizi, damlacık ve temas yolu ile bulaşan hastalıklara karşı en çok koruyan önlem olduğunu unutmayın. Evinizi ve ofisinizi sık sık havalandırın. Mevsime uygun giyinin. Terlemeyi artıran naylon kıyafetler yerine, pamukluları tercih edin.”

Oda ısısını iyi ayarlayın
“Çok sıcak ve çok soğuk ortamlar, üst solunum yolunu olumsuz etkiler. Oda ısınız 22-25 derece arasında olsun. Uyku kalitesi; hem sıcaktan, hem de soğuktan etkilenebilir. Bilimsel araştırmalar, 14-24 derece arasındaki ortam sıcaklıklarında uykumuzun pek bozulmadığını göstermektedir.”

YOĞURT ENFEKSİYONU ÖNLER
Yoğurt ve kefir gibi besinlerin, içerdiği probiyotikler sayesinde bağırsak florasını güçlendirir, pek çok enfeksiyon hastalığından korunmaya yardımcı olur.

 

Öksürük, ateş ve halsizliğe dikkat
Okullar açıldığında çocukların başta enfeksiyon hastalıkları olmak üzere çeşitli rahatsızlıklarla karşılaştığına dikkat çeken Medical Park Ankara Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü Uzmanı Doç. Dr. Ayşe Esra Yılmaz şunları anlatıyor:

 

Hastalıkların kuluçka dönemi tehdit
“Kreş ve okul gibi kalabalık ortamlar, yeterli havalandırma yapılmaması, yakın temas, artan fiziksel aktiviteye bağlı terleme ve üşütmeler solunum ya da temas yoluyla çocukların nezle, grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklar yaşamasına sebep olur. Doktorunuzun önerisiyle mevsim başlangıcında yapılan grip aşısı da salgınların önlenmesine yardımcı olur.”

“Kızamık, suçiçeği, kızamıkçık, kızıl gibi döküntülü hastalıklar ve kabakulak da bu dönemde sık görülen enfeksiyon hastalıklarıdır. Son yıllarda etkin aşılama ile çoğu viral olan bu hastalıklar büyük ölçüde azalmakla birlikte, solunum yoluyla bulaştıkları ve bulgu vermeden seyreden kuluçka dönemlerine sahip oldukları için hala okul çocukları için tehdit oluşturabilirler.”

“Hasta çocukların istirahat etmesi sağlanmalı, sıvı alımı arttırılmalı, serum fizyolojik içeren sprey ya da damlalarla burun açık tutulmaya çalışılmalı, ateş ve ağrısı varsa aspirin hariç analjezikler kullanılmalıdır. Bu hastalıkların çoğunun viral kaynaklı olduğu, dolayısıyla antibiyotik kullanımının sadece hekim önerisiyle, komplike olgularda faydalı olacağı unutulmamalıdır. Ateşin uzun süreli ve inatçı olması, genel durumdaki bozukluk, şiddetli öksürük ve nefes darlığı gibi durumlarda mutlaka bir çocuk hekimini görüşü alınmalıdır.

 

Cildinizi nemlendirin, soğuk havalara hazırlayın
Uzun süre güneşe maruz kalmak ciltte kuruluk, kırışıklık, sarkma, esneklik kaybı, renk değişimleri ve deri yüzeyindeki damarlarda genişlemeye yol açar. Medical Park Ankara Hastanesi Dermatoloji Bölümü Uzmanı Prof. Dr. Erol Koç, cildinizi yeniden toparlayabilmeniz için ipuçlarını şöyle sıralıyor: “Bronzlaşmış deri sonbaharın gelmesiyle beraber matlaşmaya ve sağlıksız görünmeye başlar. Deniz, havuz suyu ile sürekli temas ve aşırı sıcak hava derinin nem dengesini bozar. Sonbahar aylarında deriyi nemlendirmek ve destek tedaviler uygulanması gerekebilir.”

 

Lekelere ve sivilceler
Güneşin ve solaryumun neden olduğu hasara karşı doğru ve yeterli korunmamak, bazı hormon içerikli ya da ışık duyarlılığına neden olan ilaçları kullanmak, genetik yatkınlık yaz aylarında leke oluşumuyla sonlanabilir. Koruyucu önlemler lekelerin koyulaşmasını ve yenilerinin oluşmasını önleyebilir, ancak var olan leke ile mücadelede bir seri tedavi uygulamak gereklidir. Tedavi bazen sadece renk açıcı kremlerin sürülmesi şeklinde planlanabileceği gibi kimyasal, enzimatik peelinglerle soyma, dermabrazyon yapma veya çeşitli lazerlerin kullanımıyla da sürdürülebilir. Sivilceler ise yazın bitmesiyle rahatsız edici hale gelebilir. Sivilce, tedavisi olan bir hastalıktır, uzun süreli takibi gerekebilir. Sonbahar ayları, sivilce sonrasında oluşan lekelerin ilaç veya lazerle tedavi edilmesi için çok uygun bir zamandır.”

SAÇ BAKIMI İÇİN MASKE
Saç dökülmesi için evde kür tedavisini şöyle uygulayabilirsiniz: Dekspantenol etken maddesi ve vitamin E etken maddeli 5 ampulu, 25 cc”lik badem yağıyla karıştırın. Haftada bir gün saçları yıkamadan yarım saat önce masaj ile uygulayın.