AT BİNEREK HUZUR BULUYOR

AT BİNEREK HUZUR BULUYOR

İş hayatının tüm stresini hobilerine ve çocuklarına vakit ayırarak atan yöneticilerden biri olan Ünal İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Ünal, ailesiyle birlikte olmak için özel anlar yaratıyor.

4 çocuk sahibi olan Ünal; snowboard, kayak, at binme, dalış, Muay Thai gibi farklı hobilere sahip. Fırsat buldukça ayda iki ya da üç kez Kemerburgaz’daki Alkuzu Çiftliği’ne at binmeye giden Ünal, kışın Uludağ, Kartalkaya ve Palandöken’de kayak yapıyor. Yaz aylarında ise Fethiye, Çanakkale, Ayvalık, Bodrum ve Saroz gibi farklı noktalarda tüple dalış yapıyor.

Farklı hobileriyle öne çıkan Ünal İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Ünal, kış aylarında oğulları Alparslan, Tuğrul ve Gökalp ile snowboard ve kayak yapıyor. Spor tutkusunu çocuklarına da aşılayarak daha kaliteli bir zaman geçirdiklerini belirten Ünal, yaz tatillerini ise Ege ve Akdeniz’de dalış yaparak değerlendiriyor. Yaz gelir gelmez, ailece Gökçeada’daki çiftliklerine gittiklerini söyleyen Ünal, çiftlikte bulunan Sultan ve Paşa adlı atlarıyla haşır neşir olduklarını dile getiriyor. Çiftlikte kuzu, tavuk, at gibi pek çok hayvan yetiştirdiklerini ifade eden Ünal, çiftlikteki işlerin sorumluluğunu aile üyeleriyle ortaklaşa paylaştıklarının altını çiziyor. “Gökçeada, ailemle olan deşarj alanımız.” diyen Ünal, sözlerine şöyle devam ediyor: “Buradaki sloganımız, maksimum özgürlük ve doğa… Her türlü sebze ve meyve ekimi, ailedeki tüm bireylerin ortak sorumluluğunda… Herkesin bir görev bölümü var. Her birey, sorumlu olduğu alanı büyütmeye ve geliştirmeye odaklanıyor.  At ve diğer hayvanların sorumluluğu da aynı şekilde paylaşılmış durumda. ATV gezilerimiz, bölgeyi keşfetmek ve sosyalleşmek adına sıkça yaptığımız bir aktivite. Şimdi her yerde gelincikler açmıştır. Kekik ve çiçek kokuları eşliğinde ruhumuzu arındırıyoruz.”

Düzenli olarak at binmeye gidiyor
Ünal’ın en önemli hobilerinden biri de at binmek. Ünal’ın dünyalar güzeli kızı Elif ise babası gibi atlara büyük ilgi duyuyor. Bu hobinin zamanla tutkuya dönüştüğüne dikkat çeken Ünal, atlarla özel bir bağ kurduğuna inanıyor. 9 yıldır at binen Ahmet Ünal, bu hobinin ekip işi olduğunu vurguluyor. “Sürücü ve at arasında güçlü bir bağ kurulması gerekiyor. Atı anlamalı, hissetmeli ve ona değer verdiğinizi hissettirmelisiniz. Bu şekilde kurulan bir bağ, sizi çok daha çabuk başarıya götürüyor.” diyen Ünal, Kemerburgaz’daki Alkuzu Çiftliği’nin en önemli müdavimlerinden biri… Fırsat buldukça, özellikle de güzel havalarda Alkuzu Çiftliği’ne at binmeye giden Ünal, bu hobisini çocuklarına da aşılamış. Okullar kapanana kadar, havanın güzel olduğu her hafta sonunda Alkuzu Çiftliği’ne gitmeyi alışkanlık haline getirdiklerini söyleyen Ünal, güne güzel bir kahvaltıyla başlayıp, ardından ailece at bindiklerini belirtiyor. Son zamanlarda savunma sporlarına özellikle de Taibox’a ilgi duymaya başladığını söyleyen Ünal, ünlü Taibox eğitmeni Ara Karanfil’den Muay-Thai dersleri de alıyor. Ne kadar yoğun olursa olsun, haftada üç gün düzenli olarak özel ders almaya özen gösteren Ünal, formunu düzenli olarak spor yapmaya borçlu.

Sorunun değil, çözümün parçası olun
İş ve özel hayatta başarılı olmanın gün geçtikçe zorlaştığını belirten Ahmet Ünal, “Başarı, günümüzde giderek zorlaşan bir yol. Küçük sorunların büyük sonuçları doğurduğu dikenli bir yoldan bahsediyoruz. Hem kariyerinizde hem de özel yaşamınızda başarılı olmanın en önemli sırrı; sabırlı olmak, empati kurabilmek ve sorunun değil, çözümün bir parçası olabilmek. En ümitsiz anlarda bile her zaman, her şey için bir çözüm ya da çıkış yolu olduğu unutulmamalı. Bu nedenle ümit etmekten ve çabalamaktan vazgeçmemeliyiz. Beni iş hayatında en çok sinirlendiren şey ise verilen sözlerin tutulmaması ve zamanın değerinin bilinmemesi. Bu nedenle ekibimi seçerken son derece titiz davranıyorum. İyi bir ekip kurmazsanız, başarılı da olamazsınız. Bir lider ekibi kadar iyidir. İnşaat sektöründe ise hedef kitlemize tarihi ve dokusu olan, İstanbul’dan ilham alan, müşterilerimizin kendilerini mutlu ve özgür hissedebilecekleri yaşam alanları yaratmaya yönelik projeler geliştiriyoruz.” diyor.