ATATÜRK’ÜN ARDINDAN…

İnsanlık tarihi, milletlerin kader yazgısının değişmesine öncülük eden büyük şahsiyetlere tanıklık etmiştir.

79 yıl önce aramızdan ayrılarak ebediyete intikal eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Ya istiklal ya ölüm” parolasıyla başlattığı ve büyük bir zaferle çıktığı Milli Mücadele ise Türk Milletinin yanı sıra mazlum milletlerin de kurtuluş meşalesi olmuştur.

Hint Parlamento Heyeti Başkanı Bayan Sucheta Krıpalanı, O’nun ölümünün ardından yayınladığı mesajda, “Atatürk, yalnız Türk Milletinin değil, özgürlüğü uğruna savaşan bütün milletlerin önderiydi. O’nun direktifleri altında siz bağımsızlığınıza kavuştunuz. Biz de o yoldan yürüyerek özgürlüğümüze kavuştuk.” diyerek bu gerçeği vurgular.

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, sadece bağımsızlık mücadelesi veren bir devlet adamı değil, aynı zamanda demiryolu sevdalısı bir liderdi.

Kurtuluş savaşında milli ordumuzun elindeki Ankara-Eskişehir-Kütahya-Afyon demiryolu hatlarının ne denli hayati önem taşıdığını bizzat gördü ve yaşadı. “Demiryolları bir ülkenin toptan tüfekten daha mühim bir emniyet silahıdır” vecizesiyle savaşta demiryollarının önemini vurgulayan Atatürk, Demiryollarının idaresi için demiryolu bilgisine çok güvendiği silah arkadaşı Behiç Erkin’i görevlendirmişti.

O, zaferle çıkılan savaşın ardından yeni Türkiye’nin inşasına demiryolu seferberliği ile başladı. O’nun döneminde yaklaşık 3 bin km demiryolunun yapımı başarıyla tamamlandı.

Büyük önderin aramızdan ayrılışıyla birlikte özellikle de 1950’den itibaren yarım asrı aşan süreyle demiryollarımızın kaderine terk edildiğini dikkate alarak, hem bu yarım asırlık açığı kapatmak hem de küresel rekabette ülkemizi söz sahibi yapmak için geceli gündüzlü çalışıyoruz.

2023 yılı hedeflerimize ulaştığımızda Atatürk’e layık demiryolcular olabileceğimizin idraki içerisindeyiz.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, aramızdan ayrılışının 79’uncu yılında şükran ve minnetle anıyorum.

İyi yolculuklar…