ATEŞLE CAMIN BÜYÜLÜ DANSI

Rengârenk cam çubukları ateşte eriten ve kendine has tarzıyla hikâyesi olan birbirinden özel boncuklar tasarlayan cam boncuk ustası Sertaç Bayraktar, Şubat 2016’da açmayı planladığı Polonezköy Cam Sanat Merkezi’nin, 5 yıl içinde Milli Eğitim Bakanlığı’ndan sertifika veren bir okula dönüşmesi yönünde önemli adımlar atacağını söylüyor.

Böylece eğitimli cam boncuk ustası sayısını artırmayı hedeflediğini dile getiriyor.

Cam boncuk ustası Sertaç Bayraktar, 1999’da Muğla’daki Milas Yüksekokulu Taş ve Metal İşlemeciliği Bölümü’nden mezun olduktan sonra staj yaptığı dönemde cam sanatıyla tanıştığını ifade ediyor. Arşak Özben adlı ustasından çok şey öğrendiğini dile getiren Bayraktar, askerden döndükten sonra 2001’de evinin balkonunda küçücük bir atölye kurarak cam boncuk üretimine başlıyor. 2005 yılında İstanbul Fikirtepe’de bir bijuteri dükkânı açan, daha sonra atölyesini büyüterek Merdivenköy’e taşıyan Sertaç Bayraktar, toptan satışa yöneliyor. 2006-2012 yılları arasında Kadıköy Halk Eğitim Merkezi’nde mandrel ve cam boncuk alanlarında eğitim veren Bayraktar, 2011’de Kültür ve Turizm Bakanlığı’na kaydolduğunu, bu çerçevede farklı sosyal sorumluluk projelerinde yer aldıklarını ve 2009’dan bu yana 14 farklı cam atölyesi kurduklarını belirtiyor. Şubat 2016’da Polonezköy Cam Sanat Merkezi’ni açacaklarını söyleyen Sertaç Bayraktar, “Bu sanat merkezinde ağırlıklı olarak cam boncuk ve biblo yapımına odaklanacağız. 2.5 dönümlük bir arsa üzerinde yer alacak olan bu sanat merkezini bir sosyal yaşam alanı olarak planlıyoruz. Burada özel atölye çalışmalarımız da olacak. Cam havuzumuz ve ceviz ağaçlarının altında çok daha huzurlu bir alanda faaliyetlerimize devam edeceğiz.” yorumunda bulunuyor.

Hikâyesi olan ürünler tasarlanıyor
Cam sanatının gelecek nesillere aktarılabilmesi amacıyla Beykoz Kız Meslek Lisesi ile birlikte çalışacaklarını vurgulayan Sertaç Bayraktar, “Bu sanat dalını yaygınlaştırmanın en önemli yolu eğitim sürecini hızlandırmak. Beykoz’da yaşayan çoğu kişinin ailesinde ya da yakın çevresinde cam sanatıyla ilgilenmiş birileri var. Beykoz’daki bu ruhu korumak ve cam sanatıyla ilgilenen kişi sayısını artırmak en büyük hedefimiz. Polonezköy Cam Sanat Merkezi’nin 5 yıl içinde Milli Eğitim Bakanlığı’ndan sertifika veren bir okula dönüşmesi ise en büyük hayalimiz. Bu hayali gerçeğe dönüştürmek için üniversitelerle de iş birliklerimiz olacak.” diyor.

15 usta yetiştirdi
Sertaç Bayraktar bugüne kadar 130 öğrenciye ders vermiş ve bu öğrencilerden 15’i şu anda cam boncuk ustası olarak hizmet veriyor. 12 ay boyunca çok yoğun çalıştıklarını ve ürettikleri boncukları ağırlıklı olarak yaz aylarında satarak para kazandıklarını vurgulayan Bayraktar, tasarladıkları boncukları en çok Amerika ve Avrupa’ya ihraç ettiklerini sözlerine ekliyor. Hikâyesi olan ürünler yapmaya çalıştıklarına dikkat çeken Bayraktar, sözlerine şöyle devam ediyor: “Geleneklerimizle örtüşen ama bugünün şartlarına uydurduğumuz motiflere ağırlık veriyoruz. Lale, nazar boncuğu, Fatma Annenin eli, bahar dalı gibi modellerimize büyük ilgi var.”

1000 boncukta 5 adet fire veriliyor
Cam boncuk yapımına yönelik önemli tüyolar veren Sertaç Bayraktar, “Cam boncuk yapımıyla ilgili en önemli sorunlardan biri yaptığınız ürünün kırılmasıdır. Bu nedenle yaptığınız objenin tamamını aynı sıcaklığa getirip yavaşça soğumasını beklemelisiniz. Yaptığınız boncuğun bir tarafı sıcak, bir tarafı soğuk olursa o boncuk mutlaka kırılır. Yaptığımız boncukları 13 kiloluk mantar tozunda soğutuyoruz. Bu mantar tozu aynı anda 1000 adet boncuğu soğutabiliyor. O gün yapılan boncukları hemen bu mantar tozuna koyup, 1 gün sonra çıkarıyoruz. Böylece 1000 boncukta sadece 5 fire veriyoruz. Cam boncuk yapımında cam çubukları kullanıyoruz. Cam çubuklardaki tercihimiz ise 120’yi aşkın renk tonuna sahip olan sodalı camlar. 1 metre 10 santimetrelik bir cam çubuktan ortalama 20 tane uğur böceği yapabiliyoruz. Tüpün ateşi düz çıkmaz bu nedenle biz oksijen makineleri kullanıyoruz. Bu sayede ateş, çivi gibi çıkıyor ve elimizin yanmasını engelliyor. Bu ateşte cam çubuğu eriterek, eriyen camı çelik çubuğa sarıyoruz. Çelik çubuğun ucuna da seramik tozu sürüyoruz. Şekil verme işlemi bittikten sonra da boncukları mantar tozunda bekletiyoruz.” diyor.

Nazar boncuğunun dışına çıkılmalı
Yılda 300 bin adet boncuk tasarladıklarını ve bu boncukların çok önemli bir kısmını İstanbul’a dağıttıklarını söyleyen Bayraktar, cam boncuk sanatının nazar boncuğunun dışına çıkabilmesi için farklı yörelere ait turistik cam eşyalar tasarlanması gerektiğinin de altını çiziyor.