Atina ve Akropolis Antik Kenti

Atina ve Akropolis Antik Kenti

Yüksek anlamına gelen ‘akros’ ile şehir anlamına gelen ‘polis’ kelimelerinden oluşan akropolisler, antik çağlardaki şehirleşmenin en merkezi noktalarını oluşturuyordu. Savunma ve sığınma amacı ile şehirlerin en yüksek noktalarına inşa ediliyorlardı. Atina Akropolisi de geçirdiği restorasyonlarla günümüze kadar ulaşan ve büyüleyici güzelliğini bugün de korumayı başaran önemli akropolislerin başında yer alıyor.

Atina’nın sembollerinden olan Akropolis, yüksek bir kayanın tepesinde bulunan oldukça büyük bir yapı. Mimari ve tarihi açıdan oldukça önemli olan yapı, çok sayıda antik kalıntıya ev sahipliği yapıyor. M.Ö. 5. yüzyılın ikinci yarısında inşa edilen Akropolis, deniz seviyesinden 152 metre yükseklikte konumlandırılmış.

Hem dini hem de askeri önemi vardı

Şehrin koruyucu tanrıçası olarak kabul edilen Athena’nın evi olarak görülen Atina Akropolisinin içinde yer alan her şey dini açıdan olduğu kadar askeri açıdan da önemliydi. Çünkü yapı, savaş hallerinde koruyucu bir sığınaktı. Sığınmanın dışında, bütün şehre hakim bir noktada bulunması yapıyı savunma için de önemli kılıyordu. Ayrıca şehre ait olan hazine de burada tutuluyor, böylece yapı siyasi bir misyonu da yerine getirmiş oluyordu.

Özellikle tarihi yapılardan hoşlanan her gezginin durağı olan Atina Akropolisi, UNESCO Dünya Kültür Miras Listesinde bulunuyor. Yapı, bugün de çok iyi korunuyor ve antik çağ meraklısı ziyaretçilerini kabul ediyor.