AVRUPA’NIN EN MODERN YHT GARLARI TÜRKİYE’DE İNŞA EDİLİYOR

Ankara merkezli olarak ülkemizin batısından doğusuna kuzeyinden güneyine doğru genişleyen yüksek hızlı ve hızlı demiryolu hatlarının geçtiği her kentte, her ilçede adeta bayram havası esiyor, yeni bir yaşam biçimi oluşuyor.

Bu yeni yaşam biçimi, yeni YHT garlarının da inşasını zorunlu kılıyor. Kentlerin kalbi haline gelen garların, yolcuların seyahatleri sürecindeki ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde yapılandırılmasının yanı sıra cazibe merkezi olması da amaçlanıyor.

Bu özellikleri barındıran ilk YHT garı Ankara’da inşa ediliyor. Ankara’nın yeni yaşam merkezi olmaya hazırlanan yeni Ankara YHT Gar’ın yüzde 54’ü tamamlandı. Halen günde yaklaşık 11 bin 500 kişiye hizmet veren Tarihi Ankara Gar’ın yanında inşası devam eden YHT Gar’ın, 2016 yılının başı itibariyle hizmete girmesi planlanıyor. Gar, özgün mimarisi ve barındırdığı sosyal ve kültürel donatılarıyla Avrupa’nın en modern hızlı tren garlarından biri olacak.

Yüksek hızlı ve hızlı demiryolu ağları genişlerken bu hatlara bağlantılı kombine taşımacılık da yaygınlaşıyor. En son, Konya-Akşehir arasında (DMU+YHT)  kombine taşımacılık başlatarak seyahat süresini 2 saat 27 dakikaya düşürdük, Akşehir’imizi yakınlaştırdık.

Yapım maliyeti ucuz, kullanım ömrü uzun, petrole bağımlı olmayan çevre dostu demiryolu sisteminin yaygınlaşması çevre dostu alışkanlıkları da geliştiriyor. Bu kapsamda, “Tren Yolunda Bisikletim Yanımda” kampanyası ile bisiklet severlerin trenlerde bisikletlerini ücretsiz taşımalarını sağladık.

YHT ile güvenli, rahat, keyifli yolculuklar…